Test

TESTY ZRAKU: Vyzkoušejte svoje oči, jak dobře vidíte!

TESTY ZRAKU: Vyzkoušejte svoje oči, jak dobře vidíte!
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Až polovina českých řidičů špatně vidí a každý pětadvacátý by kvůli problému se zrakem řídit vůbec neměl. Tyto alarmující údaje vyplynuly z průzkumu, které provedlo ministerstvo dopravy ve spolupráci s dopravními experty a optiky. I proto přináší portál TN.cz několik testů, které vám pomohou odhalit, jestli nepotřebujete brýle!

Vidíte do dálky?

Z pohodlí domova si můžete vyzkoušet, jak dobře vidíte do dálky, a to pomocí stejné metody, jakou používají lékaři. Stačí, když si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stikněte tlačítko CTRL a tlačítko +).

Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle.

Související obsah


Dokážete rozlišit jemné odstíny?

Potíže se zrakem se neomezují pouze na vidění do dálky či na blízko, naše oči by měly zvládnout rozlišovat také různé odstíny barev. A právě k tomu slouží tento test, jehož obdoba se používá například i při pilotních zkouškách.

Potřebovat budete tužku, papír a stopky, třeba ty na mobilním telefonu. Vaším úkolem je určit čtvereček v mřížce, který má odlišný odstín než všechny ostatní. Vaším úkolem je zapsat správné souřadnice odlišně barevných čtverců, to vše v limitu jedné minuty. K dispozici máte třicet obrazců, které jsme pro vás opatřili souřadnicemi podobně, jako známou hru "Lodě." Výsledky najdete ZDE.

Související obsah


Najdete skryté obrázky?

Ještě obtížnější, než najít jinak barevný čtvereček, je objevit obrázek na barevném pozadí. Také tady hrají roli jen nepatrné barevné rozdíly. Podaří se vám najít jednoduché obrázky? Poradíme, že se jedná o zvířata a věci, které běžně užíváme v domácnosti.

Podařilo se vám obrázky najít? Pokud jste skryté objekty neidentifikovali napoprvé, zkuste se na obrázek podívat z jiného úhlu. Na řešení se můžete podívat v galerii.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz