Armáda

Takhle Rusové matou nepřítele: Pořídili si nafukovací armádu!

Takhle Rusové matou nepřítele: Pořídili si nafukovací armádu!
Zdroj: Profimedia

Už od dob Potěmkinových vesnic asi nikdo nepochybuje, že Rusové jsou mistry v předstírání. A dokáží vnějším pozorovatelům nakukat ledacos. A nyní tyto dovednosti Rusko využívá i pro vojenské účely.

Když se řekne velký nafukovací balón, většina lidí si nejspíš vzpomene na skákací hrady nebo nafukovací vodní skluzavky. Rusové na to jdou ovšem od lesa a myslí v mnohem větším měřítku.


Díky tomu se země může pochlubit celou nafukovací armádou. Putinovo Rusko má k dispozici nafukovací tanky, letadla, ale i odpalovače raket nebo nákladní auta.Je jasné, že tohle vybavení není určené k boji, ale slouží právě jako již zmíněné Potěmkinovy vesnice - ke zmatení nepřátelských výzvědných letadel a satelitů. A k vyvolání dojmu, že ruská armáda je mnohem silnější než ve skutečnosti.


"Pokud si nastudujete velké bitvy historie, zjistíte, že lstivost a oklamání nepřítele je pokaždéé vyhrály," filozofuje Alexej A. Lomarov z firmy Rusbal, která nafukovací armádu vyrábí.


Související obsah


Modely jsou poměrně zdařilé a od opravdové vojenské techniky nerozeznatelné přibližně do vzdálenosti 300 metrů. Navíc jejich nafouknutí a vyfouknutí trvá pár minut a jsou tím pádemm i velmi mobilní.


Například nafukovací tank T-80 váží přibližně 70 kilo a dá se přenášet ve dvou lodních pytlech. Nafouknutí do plné velikosti trvá jen pět minut.


Rusové samozřejmě nejsou prvním národem, který používá podobnou taktiku - Britové v první i druhé světové válce mátli nepřátele maketami tanků a při Bitvě o Británii předělávali neužívaná letiště na vojenské základny, aby zmátli německé bombardéry.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz