Krevní oběh

Vědci odhalili tajemství stoletých lidí. Co mají společného?

Vědci odhalili tajemství stoletých lidí. Co mají společného?
Zdroj: Profimedia

Příčinu dlouhověkosti spojenou s dobrým zdravotním stavem se rozhodli odhalit italští vědci. K výzkumu si vybrali osmdesát lidí z měst Acciaroli a Cilenta v provincii Salerno, kde žije na každých tisíc obyvatel 81 lidí starších 100 let.

Pod vedením profesora Salvatora Di Sommy z římské univerzity La Sapienza analyzovali odborníci skupiny lidí vysokého věku. Zjistili, že jedním z klíčů dlouhověkosti může být nízká úroveň hormonu adrenomedulinu (ADM). Jde o protein spojený s rizikovými faktory úmrtí, který zvyšuje množství krve v periferním oběhu. Informoval o tom italský deník Corriere della Sera.

Obyvatelé v provincii Salerno na jihu Itálie v těle nemají téměř žádný krevní biomarker - látku, kterou lze použít k identifikaci určitého biologického stavu. Zkoumaní století tak měli lepší periferní oběh než osoby o třicet let mladší.

"Nízká koncentrace tohoto biomarkeru umožňuje dobré krevní zásobování orgánů a svalů," vysvětlil profesor Salvatore Di Somma. Zkoumaní lidé měly stejnou genetickou výbavu, stejný životní styl a stravovací návyky.

Související obsah

Tito jedinci vykazovali také menší tendenci onemocnět kardiovaskulárními, neurodegenerativními a onkologickými chorobami. Pravděpodobně proto, že konzumují středomořskou stravu na bázi olivového oleje, čerstvé zeleniny a aromatických bylin, jako je rozmarýn, který podporuje činnost mozku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ve 105 letech se jí splnil sen! Čiperná babička dostala sexy narozeninové překvapení

JE TO REBEL: Policie zadržela 102 let starou ženu! Budete zírat, co tahle babička provedla

has, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz