Příušnice

Česko zaplavují příušnice! Vakcína přestala chránit očkované

V Česku se objevuje stále více pacientů s příušnicemi. Za první půlrok onemocněly už čtyři tisíce, což je nejvíc za posledních 10 let. Vir přitom napadl i ty, kteří byli v dětství očkováni.

Za nárůst počtu nemocných, kteří trpí příušnicemi, podle epidemiologů pravděpodobně může vakcína, která nepůsobí dostatečně dlouhou dobu. Děti se začaly proti příušnicím očkovat v 80. letech. Později se ale očkovací látky proti příušnicím spojily do společné vakcíny s látkou proti spalničkám a zarděnkám.

Související obsah

Odborníci předpokládali, že ochrana tímto očkováním bude dlouhodobá. Jenže teď se ukázalo, že očkování nestačí proti příušnicím. V dnešní době jsou touto trojvakcínou očkovány děti v 15 měsících věku a přeočkovány jsou po dalším půlroku.

Nejvíc se nemoc šíří ve větších školních kolektivech a také ve sportovních klubech, takže onemocnění se každým rokem utlumí o prázdninách. Před deseti lety příušnicemi trpělo přes pět tisíc dětí a jen za polovinu letošního roku je nemocných už čtyři tisíce.

Související obsah

Původně byly příušnice dětská nemoc, dnes už jsou mezi pacienty ve větší míře i dospívající a dospělí lidé. U nich je průběh komplikovanější. Příušnice se projevují zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, únavou nebo také zduřením příušní žlázy. Nejvíce nemocných je v současnosti v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ VAROVÁNÍ: Pijete příliš horké nápoje? Pak vám hrozí tato nemoc!

Stoupněte si před zrcadlo a vyplázněte jazyk! Podle něj poznáte všechny nejdůležitější vlastnosti

tn.cz / gar

K tématu Příušnice

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz