Domácí

UNIKÁTNÍ PODÍVANÁ: Meteorický roj Orionidů je dnes vidět nejlépe!

UNIKÁTNÍ PODÍVANÁ: Meteorický roj Orionidů je dnes vidět nejlépe!
Zdroj: Profimedia

Milovníci noční oblohy netrpělivě čekají na vhodné podmínky pro pozorování hvězd, právě 21. října totiž vrcholí průlet meteorického roje Orionidy. Pokud bude zataženo, není důvod ke smutku. I když bude padajících hvězd stále méně, meteorický roj bude možné pozorovat i začátkem listopadu.

Jeden z nejznámějších a nejsnáze pozorovatelných meteorických rojů, jak už jeho jméno napovídá, vychází zdánlivě ze souhvězdí Oriona. Ve skutečnosti se jedná o částice a pozůstatky, které za sebou zanechává Halleyova kometa.

Intenzita průletů se rok od roku liší, letos mohou podle portálu Space.com pozorovatelé spatřit kolem 15 až 20 meteorů během jedné hodiny. V porovnání s jinými roky se jedná o chudší podívanou, v minulosti prolétalo i 80 meteorů za hodinu, i přesto se vyplatí zvednout hlavu.

  

Orionidy jsou známé tím, že se jedná o jedny z nejjasnějších a nejrychlejších meteorů, které lze na noční obloze spatřit. Portál Space.com uvádí, že prolétají rychlostí až 238 000 kilometrů v hodině. "Pokud mrknete, můžete je snadno přehlédnout," uvedl pro portál Space expert NASA Bill Cooke.

Související obsah

Meteorický roj se nejlépe pozoruje těsně před úsvitem, letos nebeskou podívanou trochu kazí velmi jasný měsíc, který byl 16. října v úplňku. Navíc se jednalo o "superměsíc" (supermoon), jde o fázi, kdy je měsíc v úplňku nebo novoluní a na své eliptické oběžné dráze se dostává nejblíže k Zemi.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Průlomová zpráva z NASA: Na Jupiteru jsou mimozemšťané! Jak to vědci zjistili?

VĚDECKÝ OBJEV: K čemu ve skutečnosti mohou sloužit černé díry? To byste rozhodně nečekali!
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz