Alkohol

Odrazující obrázky i na alkoholu? Odborníci chtějí prosadit změny

Na lahvích alkoholu by se mohly objevit podobné odrazující nápisy, jako na krabičkách cigaret. Rádi by to prosadili - stejně jako zdražení alkoholu - odborníci, kteří diskutovali o dopadu alkoholismu na společnost.

Odrazující nápisy na lahvích by mohly kupující odradit a snížit prodej alkoholu. Alkohol je navíc levný a to také přispívá k jeho vysoké spotřebě. Na tom se shodli odborníci ze světové zdravotnické organizace s lékaři a experty z Česka.
 

Chtějí prosadit, aby se cena alkoholu každým rokem zvyšovala podobně jako u cigaret. Možná je i varianta zdražení podle množství čistého alkoholu. To by ale znamenalo radikální zdražení tvrdého alkoholu.

Jednání s politiky prý už probíhají, nicméně i sami odborníci říkají, že jde o běh na dlouhou trať a bude to nejspíš úkol až pro novou vládu. Odborníci přišli i s nápadem na povinné platby alkoholu kartou. Platební společnosti by pak třeba mohly blokovat platby nezletilých při nákupu alkoholu a cigaret.

Související obsah

V Česku je po Litvě a Rumunsku nejvyšší konzumace alkoholu v Evropské unii. Na rozdíl od západoevropských zemí, kde se spotřeba alkoholu snižuje, v Česku se nijak výrazně nemění. Na předávkování alkoholu u nás ročně zemře 400 lidí a dalších 6 500 umírá na následky spojené s alkoholem.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz