Alkohol

Odrazující obrázky i na alkoholu? Odborníci chtějí prosadit změny

Na lahvích alkoholu by se mohly objevit podobné odrazující nápisy, jako na krabičkách cigaret. Rádi by to prosadili - stejně jako zdražení alkoholu - odborníci, kteří diskutovali o dopadu alkoholismu na společnost.

Odrazující nápisy na lahvích by mohly kupující odradit a snížit prodej alkoholu. Alkohol je navíc levný a to také přispívá k jeho vysoké spotřebě. Na tom se shodli odborníci ze světové zdravotnické organizace s lékaři a experty z Česka.
 

Chtějí prosadit, aby se cena alkoholu každým rokem zvyšovala podobně jako u cigaret. Možná je i varianta zdražení podle množství čistého alkoholu. To by ale znamenalo radikální zdražení tvrdého alkoholu.

Jednání s politiky prý už probíhají, nicméně i sami odborníci říkají, že jde o běh na dlouhou trať a bude to nejspíš úkol až pro novou vládu. Odborníci přišli i s nápadem na povinné platby alkoholu kartou. Platební společnosti by pak třeba mohly blokovat platby nezletilých při nákupu alkoholu a cigaret.

Související obsah

V Česku je po Litvě a Rumunsku nejvyšší konzumace alkoholu v Evropské unii. Na rozdíl od západoevropských zemí, kde se spotřeba alkoholu snižuje, v Česku se nijak výrazně nemění. Na předávkování alkoholu u nás ročně zemře 400 lidí a dalších 6 500 umírá na následky spojené s alkoholem.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alkohol

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz