Polární záře

Nebeské divadlo: Podívejte se, jak vypadá polární záře z vesmíru!

Nebeské divadlo: Podívejte se, jak vypadá polární záře z vesmíru!
Zdroj: shmu.sk

Polární záři většina lidí uvidí jen na fotkách, přestože bývá velmi vzácně pozorovatelná i v Česku. A úžasně vypadá tento krásný úkaz i z vesmíru. Přesvědčte se!

Polární záře vzniká při dopadu elektricky nabitých částí slunečního větru na vrchní vrstvu atmosféry. Při výraznějších geomagnetických bouřkách dochází k narušení ionosféry, důsledkem čehož může být až narušení komunikačních kanálů, píše portál tvnoviny.sk.

Pozorovatelná je "aurora" hlavně ve vyšších zeměpisných šířkách, v případě intenzivnějších bouřek ji však můžeme spatřit i v naší oblasti. Stejně jako my můžeme na obloze pozorovat různé proměnlivé tvary a struktury záře, detekují ji i družice s polární dráhou letu.

 

Související obsah

Obrázky, které zveřejnil Slovenský hydrometeorologický ústav, ukazují polární záře pozorované z vesmíru v září a říjnu 2016. Družice je zaznamenala a vyfotografovala v oblasti Islandu, Norského moře a Skandinávie.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz