Divočáci

Přemnožení divočáci děsí lidi! Jak "přežít" toto setkání? RADY

Přemnožení divočáci děsí lidi! Jak "přežít" toto setkání? RADY
Zdroj: TV Nova

Při procházce lesem lehce můžete narazit na divoké zvíře, které člověka dokáže někdy i pořádně vyděsit. Jak zařídit, aby se vám při setkání třeba s takovou bachyní a malými prasátky nic nestalo a co v takové chvíli dělat, poradili TN.cz samotní myslivci.

Přemnožení divočáci straší nejen obyvatele Prahy, ale i neúkazněné houbaře. Jak je z posledních případů patrné, pro psa představuje divoké prase smrtící nebezpečí, člověk se ale podle jednatelky Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Martiny Novotné útoku tolik obávat nemusí. Napadení divočákem je často totiž jen vyústěním toho, že lidé se neumí v přírodě chovat.

"Setkání s divočákem je velmi nepravděpodobné, protože ta zvěř cítí člověka daleko dřív než ten člověk," říká jednatelka ČMMJ Martina Novotná. "Je jich teď hodně, a proto jsou tato setkání častější, ale je to proto, že lidé jsou často neukáznění," dodává.

Související obsah

Pokud k nebezpečnému setkání přece jen dojde, lidé by rozhodně neměli v takové chvíle panikařit. "Člověk by se měl chovat tiše a nenápadně odejít. U samotného divočáka se většinou absolutně nic nestane, protože to zvíře se bojí a dřív uteče. Pokud je to bachyně se selaty, tak ta přirozeně brání své děti, takže tam je nejlepší se co nejkratší cestou potichu vzdálit a hlavně nijak nerušit zvěř," vysvětlila Novotná.

Útok divočáka na polské pláži

 

Pokud byste však stáli tváři v tvář rozzuřenému divočákovi, rozhodně není moudré zůstat na místě. "Pak nezbývá než utéct a třeba se schovat na strom," radí Novotná.

Pozor však na některé "zaručené" rady, jako je zvednutí rukou nad hlavu, abyste vypadali vyšší, to vám rozhodně při napadení nepomůže. "Tady to vůbec nefunguje," varuje odbornice.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz