žloutenka

Hygienici bijí na poplach! Epidemie žloutenky je nejhorší za 35 let

Epidemie žloutenky typu A na jihu Moravy nekončí. Jen za poslední týden tam přibylo dvacet nových případů. Celkový počet pacientů se už blíží čtyřem stovkám. Hygienici teď doufají, že by epidemii mohlo v dalších týdnech přibrzdit chladné počasí.

Podle hygieniků jde o největší epidemii žloutenky za posledních pětatřicet let. "Za poslední týden přibylo v Jihomoravském kraji dvacet nových případů žloutenky typu A. Současný počet tedy od začátku roku k dnešnímu dni je 376 případů," popsala hygienička Renata Ciupek.

Nejvíc případů je v Brně a okolí. Další výskyt nemoci špinavých rukou by podle hygieniků mohly přibrzdit mrazy. "Nám může pomoct chladné počasí, že si lidé navléknou rukavice," dodala Ciupek.

Brněnský magistrát nechal už v létě naočkovat proti žloutence šest stovek strážníků a sociálních pracovníků. Přesto se nemoc radnici nevyhnula a na infekčním oddělení bohunické fakultní nemocnice skončil se žloutenkou i náměstek primátora Martin Ander. Ten si v karanténě poleží, stejně jako ostatní pacienti, padesát dnů.

Související obsah

"Je to samozřejmě dáno tím, že většina populace v naší republice neprodělala v minulosti žloutenku typu A a že nemá protilátky," vysvětlil přednost kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně Petr Husa.

Ani očkování však zřejmě dalšímu šíření nemoci nezabrání. Přenosu žloutenky se podle hygieniků nejlépe předejde důsledným mytím rukou.

mom/Ondřej Požár, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz