Zahraničí

Obyvatelé Aleppa mají šanci na útěk, Rusko prodlouží příměří

Obyvatelé Aleppa mají šanci na útěk, Rusko prodlouží příměří
Zdroj: Profimedia

Rusko bude dodržovat ve východním Aleppu příměří, pokud ho neporuší povstalci. Oznámil to v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva, která je spojencem syrského režimu prezidenta Bašára Asada, příměří vyhlásila jednostranně. Ozbrojení odpůrci Damašku stejně jako civilisté ho mají využít k odchodu z města, což ale opozice odmítá.

"Jestliže povstalci nepřejdou k ofenzivě a nezahájí agresivní kampaň, pak se prezident (Vladimir Putin) domnívá, že je vhodné příměří prodloužit," řekl Peskov.

Minulý týden Rusko příměří vyhlásilo na 12 hodin v pátek. Bylo otevřeno osm koridorů, kterými měli být evakuováni ranění a mohli odcházet civilisté i ozbrojenci. Tuto možnost ale téměř nikdo nevyužil. Rusko od 18. října omezuje nálety na východní Halab, který má v rukou opozice vůči režimu v Damašku, i když syrská armáda 22. září zahájila ofenzivu s cílem východ Halabu dobýt. K Sýrii však pluje ruská flotila, v níž je i letadlová loď Admirál Kuzněcov, a panují obavy, že arzenál bude použit v boji proti Halabu.

Boje jsou ze Sýrie hlášeny z oblastí ležících severně od dalšího syrského města Rakka.

Zatímco ve východním Aleppu bojují na straně oponentů Damašku hlavně radikálové napojení na Al-Káidu, v Rakce je hlavní stan teroristů z Islámského státu. O víkendu proti městu zahájila ofenzivu koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF) a kterou podporují USA. Podle dnešních zpráv arabští a kurdští členové SDF bojují severně od Rakky s podporou amerických letadel, která v neděli bombardovala v blízkosti města Ajn Ísa 16 cílů IS. Město leží ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od Rakky. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že se bojovníci SDF sice zmocnili několika stanovišť IS, ale fronta se neposunula.

Související obsah

Operaci proti Rakce chce kromě USA podpořit také Británie a Francie.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz