Milovníci noční oblohy se v pátek večer dočkají vrcholu meteorického roje Tauridů. I když je tento roj množstvím průletů průměrný, ohnivé koule bývají často velice výrazné a pomalé. Na severní polokouli by Tauridy mohly být vidět i začátkem příštího týdne.
Meteorický roj bude zdánlivě vycházet ze souhvězdí Býka. Tauridy vrcholí mezi 11. a 12. listopadem, nejvíce průletů lze podle portálu Earthsky zaznamenat kolem půlnoci, kdy by pozorovatelé noční oblohy mohli spatřit i 7 meteorů za hodinu.
I když se nejedná o zrovna velké číslo, Tauridy jsou známé tím, že při průletu vytváří pomalé a velice výrazné ohnivé koule, které rozzáří celou noční oblohu.
Naneštěstí bude výhled na Tauridy narušovat velice výrazný Měsíc, který se velmi brzy dostane do úplňku, navíc půjde o takzvaný superměsíc. I díky tomu bude frekvence průletů velice nízká.
Podívejte se na Tauridy z minulého roku:
Tauridy jsou spojovány s kometou Encke, která v dráze Země kolem Slunce zanechává prach a zbytky komety. Kromě Tauridů budou v listopadu vidět ještě Leonidy, které vrcholí 17. listopadu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz