Domácí porod

Miminko po domácím porodu nedýchalo! Matka odmítla převoz

Miminko po domácím porodu nedýchalo! Matka odmítla převoz
Zdroj: Profimedia

Žena ze středních Čech se rozhodla rodit doma, všechno se ale ošklivě zvrtlo. Porodní asistentka musela přivolat záchranáře, miminku nebilo srdíčko. Lékařka nakonec dítě zachránila, matka ale odmítla převoz do nemocnice.

V pondělí večer vyjížděli středočeští záchranáři k domácímu porodu. "Volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte," popsal lékař Jiří Knor. Až po příjezdu záchranáři zjistili, že jde o plánovaný porod. "Byla u něj přítomna porodní asistentka/dula," uvedl Knor.

Po několika minutách žena porodila, miminko ale nedýchalo. Záchranáři museli resuscitovat a nakonec se ho podařilo oživit. Ani po 20 minutách úsilí ale nebylo jasné, že dítě přežije. "Teprve poté se jeho stav postupně stabilizoval," doplnil lékař.

I přesto ale chtěli záchranáři pro jistotu převézt novorozence i s jeho matkou do nemocnice. Žena to však odmítla, podepsala reverz a s dítětem raději zůstala doma. Záchranáři tak mohli jen matku poučit o rizicích.

Související obsah

Lékaři i záchranná služba dlouhodobě upozorňují, že pokud se domácí porod zvrtne, porodní asistence nemůže situaci zvládnout. V tomto případě by dítě hned po narození zemřelo, pokud by záchranáři nezakročili. I jejich prostředky jsou ale omezené a porodní komplikace musí řešit bez řádného vybavení, které by poskytla porodnice.

"Tyto výjezdy jsou za 'hranicí', patří k těm nejtěžším a nejvypjatějším. Vždyť doposud nepadlo definitivní soudní rozhodnutí v 'brněnské' kauze, kdy lékař transportoval rizikového novorozence po domácím porodu do nemocnice proti vůli matky," dodal Knor.

Související obsah

Zároveň lékař upozornil, aby ženy nejdříve zvážily všechny možnosti a případné komplikace, které mohou nastat, než se rozhodnou pro domácí porod. "V pondělí to dopadlo díky záchranné službě dobře. Známe však bohužel i opačné situace a věřte, že bychom je nikomu nepřáli zažít," uzavřel Knor.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V těhotenství šla na ultrazvuk a když tohle lékař uviděl, zděsil se! Přesto odmítla jít na potrat

Dvojčata zamotala lidem hlavu! Jedno se narodilo o 31 minut dřív, a přesto je mladší! Jak je to možné?

epa, TN.cz

K tématu Domácí porod

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz