Peníze

Kam výhodně ukládat rodinné peníze? VELKÝ PŘEHLED

Kam výhodně ukládat rodinné peníze? VELKÝ PŘEHLED
Rodinné finance | Zdroj: Profimedia

Ať už se jedná o výplatu nebo peníze navíc, je důležité své finance někam ukládat. Dávat si je stranou doma do prasátka nejenže není bezpečné, ale ani výhodné. Kam tedy své peníze ukládat? A jak zařídit, aby vydělávaly?

Osobní účet
Osobní účty jsou takovou nádrží na peníze. Ty máte kdykoliv k dispozici, a to přes internetové bankovnictví nebo platební kartu. Pokud máte banku, která si neúčtuje poplatky za vedení účtu, výběry z bankomatů nebo různé platební operace, mohou se vaše peníze zhodnotit. Nejedná se ale o žádné závratné částky, úroky na osobních účtech jsou velmi nízké. S osobními účty je spjato určité bezpečnostní riziko. Zlodějům se často podaří zjistit PIN kód, či zneužívají ztracené bezkontaktní karty, kterými mohou bez zadání PIN kódu zaplatit částky do 500 korun.

 
Spořicí účty
Spořicí účty umožňují odkládat si stranou finance navíc, které okamžitě nepotřebujete mít k dispozici. Navíc nabízí výhodnější úrok než účty osobní a jsou relativně bezpečné, jelikož zloději z obyčejné platební karty nemají k vašemu spořicímu účtu přístup.

  
Stavební spoření
Jeden z nejoblíbenějších spořicích produktů je stavební spoření. Nejenže je na něm poměrně výhodný úrok, který má do budoucna růst, ale navíc vám na stavebko přispěje stát. Přestože v minulých letech byl státní příspěvek značně vyšší, i tak se pár korun navíc ke spoření hodí. Abyste ale získali v dalších letech maximální možný státní příspěvek 2 000 korun, je nutné na účet vložit alespoň 20 000 ročně.

 
Podílové fondy
Nemáte tisíce navíc, ale přesto byste chtěli nechat své peníze vydělávat? Už pouhých sto korun měsíčně můžete investovat do podílových fondů. Podle strategie, kterou vám doporučí expert v bance, pak necháváte své peníze vydělávat – záleží jen na vás, jak rychle a s jakou intenzitou. Podílové fondy jsou ideální pro všechny, kteří se nevyznají ve světě akcií a burz, ale přesto by rádi s investováním začali.

Související obsah

Akcie a dluhopisy
Nákupy akcií a dluhopisů jsou považovány za jedny z nejrizikovějších možností investic. Přesto to tak nemusí být, pokud už se ve světě investic vyznáte a víte, co a kdy nakupovat. Do akcií a dluhopisů je už ale výhodné, či dokonce žádané investovat větší finanční částky v řádech tisíců.

 
Penzijní připojištění
Penzijní připojištění je dobrovolné a dává vám možnost šetřit si peníze na stáří. Podobně jako u stavebního spoření, i u penzijního připojištění vám stát přispěje. Záleží však na výši měsíčního vkladu. Podle toho může státní příspěvek činit ročně více jak 2 700 korun.

 
Životní pojištění
Úraz? Smrt hlavního živitele rodiny? S tím vám pomůže životní pojištění, které se sjednává primárně jako pojištění životních rizik. Životní pojištění se vyplatí uzavřít co nejdříve. Po 50-55 letech věku se totiž zdravotní rizika jedince zvyšují a úměrně s tím se zvyšují náklady na životní pojištění.

Související obsah

 Nemovitosti
Nemovitosti jsou poměrně odolné vůči inflaci, proto se investice do nich vyplatí. Je ale důležité vědět, v jaké lokalitě nemovitost kupujeme a přemýšlet, zda tato lokalita bude i do budoucna výhodná. Stejně tak je problémovým faktorem opotřebení nemovitosti, kvůli kterému pak ztrácí hodnotu.

 
Nákup zlata
Investice do zlata jsou trvale výhodné, jelikož zlato v dlouhodobém horizontu neztrácí svou hodnotu. V základu je možné investovat do dvou „druhů“ – fyzického a tzv. „papírového“ zlata, přičemž je vždy výhodnější investice do toho fyzického. Ideální je investovat v klidném období, kdy je cena zlata nižší. V době krize totiž jeho cena výrazně stoupá.

 
Kam jinam uložit své finance?
Možností ukládání financí či investování je nespočet. Dále bychom mohli vyjmenovat například investice do tzv. ETF, investičních certifikátů nebo vlastního podnikání. S ideálním způsobem nakládání s vašimi financemi vám pomůže důvěryhodný finanční expert.

 
A kam ukládáte své peníze vy? Hlasujte v anketě!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Z CHUDÁKA MILIONÁŘ: Zoufalý muž byl úplně na dně! Pak dostal geniální nápad. Co vymyslel?

PÁD NA DNO: Žena se narodila do velmi bohaté rodiny! Pak se stalo něco, kvůli čemu spí dnes na ulici

nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz