Nemoc

Na boreliózu si dávejte pozor i v zimě! Příznaky se neprojeví hned

Čtyři tisíce lidí jsou u nás nakaženy zákeřnou boreliózou, což je druhý nejvyšší počet nemocných za posledních 10 let. A nových pacientů může přibývat, přestože v tomto období si z přírody klíště pravděpodobně nepřinesete. Příznaky boreliózy se totiž mohou projevit až po několika měsících.

Michal se léčí už 4 roky s boreliózou, ani s antibiotiky ji neporazil. Teď podstupuje další pokus. "Dostávám antibiotika přímo do žíly, dojíždím jednou za 24 hodin do nemocnice," svěřil se nakažený Michal.

To, že ho klíště, které si přinesl z lesa, nakazilo, vůbec netušil. Neobjevila se žádná typická červená skvrna, stejně jako u poloviny všech nakažených. Jen později prý prodělal, jak se domníval, slabou chřipku.

"Symptomy mohou splynout zejména v tomto chřipkovém období s příznaky jakékoli banální virózy, takže jim zezačátku nikdo nevěnuje pozornost," potvrdil lékař Rastislav Maďar. Pozornost jim nevěnoval ani Michal. K lékaři ho dohnaly za několik měsíců až úporné bolesti kloubů.

Za současných venkovních teplot si člověk z vycházky v přírodě klíště s největší pravděpodobností nepřinese, jejich aktivita je totiž téměř na nule. Přesto nakažených stále přibývá - skoro 600 jen za poslední měsíc.

Související obsah

Celkově se letos nakazilo už přes 3700 lidí, což je pproti loňsku téměř o 1500 více. "Pacienti, kteří budou mít příznaky, ať už více či méně specifické, by měli myslet i na tuto diagnózu," nabádá proto Maďar.

Řada lidí si totiž své problémy s klíštětem, které měli přisáté před několika měsíci, vůbec nespojuje. Pak přicházejí k lékaři pozdě a často trpí dlouhodobými následky.

"Nemoc může postihovat dlouhodobě jak klouby, tak i srdce, může způsobovat zhoršení zraku, poruchy rytmu, napadá i játra a ledviny, může způsobit zánět mozkových blan," vypočítal lékař. Borelióza je zákeřná právě tím, že příznaky jsou zpočátku, kdy se dá antibiotiky dobře léčit, často hodně nenápadné.

Martina Kuzdasová/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz