Volby

Sarkozy u primárek pohořel! Prezident Francie z něj už nebude

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy se v čele Francie znovu neocitne. V nedělních pravicových primárkách propadl, dostal jen 21,1 procenta hlasů. Ve druhém kole se tak utkají bývalý premiér Francois Fillon a expremiér Alain Juppé.

Šance exprezidenta Nicolase Sarkozyho postavit se opět do čela státu vymizely společně s nedělními výsledky pravicových primárek. Sarkozy dostal 21,1 procenta hlasů, svou porážku oficiálně uznal.

Pro koho bude hlasovat ve druhém kole, má ale bývalá hlava státu rozhodně jasno. "Musím upřímně říci, že ať už byly naše neshody jakékoli, zdá se, že Francois Fillon nejlépe pochopil výzvy, před nimiž stojí Francie. Budu pro něj hlasovat," prohlásil.

Právě Fillon 44 procenty hlasů vyhrál první kolo primárek, oponentem mu nyní bude bývalý premiér Alain Juppé.

Mezi hlavními favority primárek organizovaných stranou Republikánů byli starosta Bordeaux a expremiér Alain Juppé, další expremiér François Fillon a bývalý prezident Sarkozy.  Šéfka nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penová, která hodlá kandidovat na prezidentku v příštím roce samostatně a které průzkumy dávají jednoznačné šance probojovat se do druhého kola volby, se voleb neúčastnila, informuje ČTK.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz