Muž v uniformě SS na pietní akci? Porušení zákona prověří policie

Trestní oznámení na neznámého pachatele podal ministr obrany Martin Stropnický. Stalo se tak kvůli muži, který se na pietním aktu u příležitosti Dne veteránů v Rakovníku objevil v nacistické uniformě. Jenže podle organizátora se nejednalo o pietní akt, ale o shromáždění. A jeho součástí byla přehlídka historických vojenských uniforem.

Na fotografiích z akce jsou vidět v půlkruhu u pamětní desky vojáci různých armád nebo jednotek. Důstojník rakousko-uherské armády, příslušník legií v Rusku, voják RAF a především: muž v nacistické uniformě jednotek SS. Přítomnost právě tohoto muže v nacistické uniformě odsuzuje ministr Stropnický.

"Z našeho pohledu samozřejmě na vzpomínky Dne válečných veteránů nacistické uniformy nepatří a celý ten pietní akt byl de facto dehonestován," potvrdil stanovisko ministerstva obrany Petr Medek.

Související obsah

Organizátoři se ale hájí - a našli si k tomu i kličku. "Nebyla to pieta v žádném případě, jak se objevilo, bylo to prostě shromáždění. Doprovodným programem tohoto shromáždění byla ukázka vojenských historických uniforem válečných veteránů od první světové války až po vietnamskou válku," reagoval Jiří Svoboda, organizátor akce a předseda Klubu vojenské historie v Rakovníku. Přehlídka uniforem ke Dni veteránů byla na stejném místě i loni. Tehdy ale muži v uniformách nestáli tak blízko pamětní desce.

Uniforem má pan Svoboda sedmdesát. K tomu ještě sto šedesát plukovních medailí. "Zastávám ten názor, že Čech v rakousko-uherské uniformě je veterán stejně jako Čech v legionářské uniformě a Čech v uniformě RAF je veteránem stejně tak jako Čech, který pochází ze Sudet a byl donucen narukovat do německé armády i do složek SS," prohlásil Jiří Svoboda.

Související obsah

Akcí se i přes protesty organizátorů bude zabývat policie, která na ní dosud neviděla nic špatného. Musí. Ministr obrany totiž podal oznámení na neznámého pachatele. "My jsme podali to trestní oznámení, aby policie prošetřila a usoudila jestli se trestný čin stal nebo nestal," uvedl mluvčí ministerstva Petr Medek.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz