žirafa

Smutná zpráva: Žirafy vymírají! Kvůli lidem hrozí úplné vyhynutí

Žirafa se stala ohroženým druhem. Populace nejvyššího savce na světě se podle Mezinárodního svazu ochrany přírody snížila za posledních 30 let o necelou polovinu. Žirafám přitom nehrozí pytláctví ani masové vybíjení. Trpí jednoduše tím, že rostoucí počet lidí zabírá čím dál více jejich území.

Žirafí centrum v Nairobi funguje od 70. let minulého století. V roce 1983 se otevřelo pro obyvatele keňské metropole i pro turisty. Jeho zaměstnanci chtějí lásku k dlouhokrkým živočichům šířit co nejvíc to jde.

Po savanách východní a jižní Afriky stále pobíhá necelých sto tisíc žiraf. Ještě před třiceti lety to ale bylo o 60 procent víc. Zmenšování populace je plíživé a neustálé. Na vině přitom není ničí zlá vůle, ale rostoucí počet lidí v sousedství.

"Jsou ohrožené, protože ztrácí své přirozené prostředí. Lidé zabírají další a další místo pro zemědělství, a žirafy proto umírají hlady. Zemědělci je také často zabíjejí, když jim vlezou do pole," vysvětlil ochránce zvířat Alex Motuko.

V Africe dnes žije asi miliarda a čtvrt lidí. Počet obyvatel kontinentu rychle roste a podle demografů se ustálí asi na čtyřech miliardách. To znamená obrovské zvýšení nároků na prostor i půdu. Ani ochránci ze žirafího centra přitom nechtějí rozvoj lidstva omezovat.

Související obsah

"Nejdůležitější je dostat se k lidem a informovat je o důležitosti divočiny. Musíme se s divokými zvířaty nějak podělit," myslí si Motuko.

Zdaleka ne všechny poddruhy žiraf jsou na tom stejně. Nejohroženější je žirafa Rothschildova, těch jsou na světě jen stovky kusů. Některým jiným se zatím daří dobře. Celková populace se ale zmenšuje docela dramatickým tempem.

Matěj Sviták/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz