Čína

Miliony let starý nález šokoval vědce: Mají tkáň dinosaura s peřím

Miliony let starý nález šokoval vědce: Mají tkáň dinosaura s peřím
Zdroj: oficiální zdroj

Výzkumník našel na trhu dokonale zachovaný ocas dinosaura, který se nacházel ve velkém kusu jantaru. Ocas téměř 100 milionů let starého tvora má stále kosti, měkkou tkáň a peří. Chvost vydržel tak dlouho díky zapečetění v jantaru. Muž našel vzácný úkaz na trhu v Barmě, kde prodejce neměl ani ponětí o jeho vzácnosti.

Čínský vědec Lida Xing narazil na tento unikátní objev, když si procházel jantarové trhy v Barmě. Opeřený ocas dinosaura uchovaného v jantaru je opravdu vzácný. Vzorek nebyl větší než obyčejná švestka a barmští prodejci si mysleli, že je v jantaru uchován jen kousek rostliny. "Nebyl jsem si jistý, jestli prodejce pochopil, o jak moc cenný kousek jde, ale cenu nezvýšil," řekl Xing CNN.

Vědci byli díky nálezu schopní popsat detailně strukturu i evoluci peří. Jde o první takový nález, který má přelomový dopad na poznání dinosaurů – z fosilních nálezů se něco takového nedá poznat. Zlatavá mineralizovaná pryskyřice zachovala měkkou tkáň ocasu a osm obratlů.

Související obsah

Analýza kostí ukázala, že dinosauří ocas nepatří žádnému druhu prehistorického ptáka. Pomocí počítačové tomografie a mikroskopické analýzy došli vědci k závěru, že peří pravděpodobně patří mláděti Teropoda (dravého dinosaura).

"Jsme si jistí, že se jedná o dinosaura, protože obratle nejsou u konce ocasu srostlé, tak jako je tomu u současných druhů ptáků nebo jejich předků. Tento ocas je naproti tomu dlouhý a pružný, s peřím ze všech stran, což potvrzuje, že se opravdu jedná o dinosaura a ne o prehistorického ptáka. Avšak tento druh dinosaura nebyl schopný letu. Jeho opeření sloužilo spíše k jiným účelům, jako je například termoregulace," upřesnil paleontolog Ryan McKellar z Královského muzea v Saskatchewanu.

Zdroj: Profimedia

Zdá se, že peří mělo na vnitřní straně bílou barvu, na vnější straně bylo kaštanově hnědé. Nejdůležitější je na něm ale to, že vědcům nabídlo pohled do evoluce peří. Pera totiž ještě nemají centrální osten. Zdá se tedy, že drobnější části pera, jako jsou například prapor, vznikly dříve než osten. Vědci také analyzují, jak bylo peří ukotvené v kůži dinosaura.

has, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz