Hrdina

Příběh zapomenutého hrdiny: Postavil se dvěma režimům

Příběh zapomenutého hrdiny: Postavil se dvěma režimům

Český skaut. Národní hrdina. Atentátník. Muž, který uprchl ze spárů nejen jednoho, ale hned dvou autoritářských režimů. Toto vše se skrývá pod často opomíjeným jménem českého skauta z Domažlic, Jana Smudka.

Smudek strávil značnou část svého dětství nedaleko českých hranic s Německem, v Domažlicích. I přes svou náročnou cestu k dospělosti, Smudek neztratil svůj zájem o vývoj československé politické scény ani touhu otevřít zbytku zdejší populace oči. V roce 1939 probíhala okupace, kterou Smudek nedokázal akceptovat a rozhodl se proti ní postavit spolu se svými vrstevníky. Dovedl svůj početný skautský oddíl k přísaze, že společně budou ze všech sil odporovat nacismu v Čechách do doby, než ho porazí anebo mu podlehnou. Ve svých teprve čtyřiadvaceti letech se stal členem domažlického odbojového hnutí a také jedním z hlavních spojovacích článků mezi Domažlicemi a Prahou, co se odboje týče.

Už tehdy bylo Smudkovo odhodlání více než obdivuhodné, ale tím zdaleka nekončilo. Rozhodl se se svým spolužákem Františkem Petrem vydat na okraj Kladna, v němž oba studovali kladenskou průmyslovou školu. I přestože v jejich úmyslu bylo jednoho z nich pouze okrást o zbraň, nakonec skončil voják Wilhelm Kniest zastřelený, což spustilo prudkou řetězovou reakci, která obrátila život mnoha lidí naruby. Nacisté dlouhou dobu nedokázali přijít na vrahy Kniesta a velmi těžce snášeli, že jim pachatelé tak lehce proklouzávají mezi prsty. Zatímco Smudek s Petrem s chladnou hlavou unikali následkům, gestapo vytvořilo z Domažličanů odstrašující případ. Okolo sto padesáti zdejších obyvatel bylo deportováno do koncentračních táborů a další nevinní byli zavíráni do místní věznice. Tímto Smudkovy protestní akce ale zdaleka nekončí.

Gestapo sice zatím netušilo, že Smudek stojí za smrtí Wilhelma Kniesta, ale bylo si velmi dobře vědomo jeho důležité role v domažlickém odboji. Zjistilo, že Smudek měl za úkol dopravit z Prahy do Domažlic kufr naplněný výbušninami, které měly být použity na vyhození nedalekého vlakového tunelu do povětří. „Gestapák” Jakub Neubauer byl povolán spolu se svými dalšími kolegy k překvapení Smudka v jeho domě za účelem jeho zatčení a zabavení výbušnin. Smudek Neubauera v domě zastřelil a vydal se na útěk před svou vlastní smrtí. Jeho stezka odvahy vedla přes vesnici Pilu a malou obec Svatá Fišer, kde se mu dostalo pomoci od mladých chlapců, kteří Smudka odvezli na kole z místa jeho pobývaní a dokázali ho tak zbavit jeho stopy, kterou za sebou nechával. Odtud prchal přes vesnici Březí až do Prahy.

Než se ale Smudek dostal do Prahy, stihlo gestapo povyslíchat všechny jeho spolužáky a mučit Františka Petra dokud nepřiznal, že on i Smudek jsou zodpovědní za smrt Kniesta. 14. září 1940 byl Petr popraven a na hlavu Smudka bylo vypsáno 120 000 korun. Nyní, více než kdy předtím, chtělo gestapo Smudka chytit a popravit a skoro uspěli, když v Praze navštívil přítele Ladislava Vojtěcha (jenž byl v té době samozřejmě přísně hlídán gestapem). Přes všechna extrémní opatření Smudek z Vojtěchova bytu opět prchá, ale sám Vojtěch je nemilosrdně popraven.

Doktor Valenta z Prahy mu pomáhá narychlo zařídit nové doklady s jinou totožností a díky tomu je Smudek schopen překročit české hranice na Slovensko, odkud pokračuje přes Maďarsko, Jugoslávii až do Francie, kde se přidá do boje proti nacistům. Naneštěstí je v bojích zraněn a hospitalizován v zajatecké nemocnici, ze které musí opět utéct, jelikož je stále první na seznamu hledáčku nacistů. Tentokrát se dostane až do Londýna, kde se nechává přejmenovat a stává se navigátorem v legendární Royal Air Force.

Po konci druhé světové války se vrací do Čech jako otec a ženatý muž. Ačkoli byl Smudek plný nadějí na svobodný a klidný život zpátky doma, jeho nadšení nemělo dlouhého trvání. K moci se zde začali pomalu ale jistě prokousávat komunisté, kteří Smudka nutili k veřejné podpoře komunistické strany a režimu. Stejně tak, jako nacisty, Smudek jen těžko přijímal formující se nadvládu komunistické strany. Jelikož komunisté perzekuovali všechny odpůrce režimu, stal se obětí jejich tyranie i Smudek. Od roku 1947 byl pronásledován a později již nebyl široké veřejnosti prezentován jako národní hrdina, ale jako škůdce státu. Jelikož nesouhlasil s utvářejícím se režimem, rozhodl se pomoci přepravit politické vězně do Německa přes hlídané hranice, kde byl chycen a zatčen. Po dvou dlouhých týdnech strávených ve vězení byl vývojem událostí opět nucen k emigraci i se svou rodinou.

S manželkou a dcerou žil ve Francii až do pádu železné opony, po jejímž rozpadu se odstěhoval zpět do Čech. Po většině svého života stráveném v exilu se mohl napotřetí pokusit o život doma. Až do své smrti roku 1999 žil v zapadlé vesnici Díly u Domažlic, jen co by kamenem dohodil od místa, kde byl celý jeho život na útěku započat.
 

Natálie Vlčková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz