Lubomír Zaorálek

Zaorálek v Turecku jedná o propuštění dvojice Čechů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je na oficiální návštěvě Turecka. Hlavními tématy cesty jsou migrační krize a také situace dvojice Čechů, které turecké úřady podezírají z terorismu. Podle šéfa české diplomacie jsou obvinění vůči Čechům vážná, vyjednávání o jejich propuštění je ale na dobré cestě.

Široké úsměvy, srdečné potřásání rukou, přátelská gesta – ministrovi zahraničí Zaorálkovi se v turecké Ankaře dostalo vřelého přijetí. Do země, kterou v posledních měsících zmáhá uprchlická krize i teroristické útoky, přivedly šéfa české diplomacie nejen bezpečnostní hrozby v regionu, ale i ostře sledovaná kauza dvojice zadržených Čechů.


O vyhoštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, podezřelých z členství v milicích syrských Kurdů, které Turecko řadí mezi teroristické skupiny, debatoval Zaorálek zejména se svým tureckým protějškem. Toho ujistil, že se Češi přidali ke kurdským milicím s úmyslem pomoci při řešení humanitární krize a ne kvůli páchání teroristických činů.


Podle Zaorálka už turecká strana dělá vstřícné kroky - například povolila příbuzným, aby navštívili oba zadržené Čechy.


Související obsah


 

Vyjednávání v Ankaře zkomplikovaly nedávné bombové útoky v Istanbulu, které si vyžádaly čtyři desítky mrtvých a více než 150 zraněných a ke kterým se přihlásili právě kurdští extremisté.


Ještě před jednáním o osudu Všelichové a Farkase Lubomír Zaorálek položil věnec u mauzolea zakladatele moderního Turecka - Mustafy Kemala Ataturka v Ankaře. Po schůzce s ministrem zahraničí se setkal i s tureckým prezidentem Erdoganem a premiérem Yildirimem.
 

pez, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz