Dovolená

Jak vybrat přebytek dovolené a kdy máte nárok na peníze! RADY

Jak vybrat přebytek dovolené a kdy máte nárok na peníze! RADY
Zdroj: Thinkstockphotos

Máte necelé dva týdny na to, abyste si (jak zákon velí) vybrali zbytek dovolené za rok 2016. Pokud jste doufali, že přebytek si po novém roce necháte proplatit, bohužel vás musíme informovat, že tuto možnost česká legislativa normálně neumožňuje. Nemusíte se ale bát, o dovolenou nepřijdete.

Situace, že by vám na konci roku zbývalo ještě několik dní dovolené, by vůbec neměla nastat. Zaměstnavatel je totiž povinen dovolenou určit zaměstnanci tak, aby ji vyčerpal v roce, ve kterém na ni získal nárok. Výjimkou může být dlouhodobá pracovní neschopnost zaměstnance nebo důležité provozní důvody zaměstnavatele (když je hodně práce).

Pokud se ale tak stane a vy jste dovolenou přece jen nevyčerpali, nepropadejte panice. Nevyčerpaná část se převádí do dalšího roku. Kdy si ji vyberete, pak určuje zaměstnavatel. Situace se mění až s koncem června, kdy si termín dovolené může zvolit zaměstnanec sám. I zaměstnanec má ale povinnost o zvoleném termínu informovat svého nadřízeného alespoň dva týdny předem.

Související obsah

Pokud nemůže být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího roku - kvůli čerpání mateřské dovolené, dočasné pracovní neschopnosti nebo rodičovské dovolené, pak je nadřízený povinen dovolenou určit po skončení těchto "překážek v práci" - tedy klidně i o tři roky později.

Náhrada mzdy

Zaměstnanec nemá nárok za nevyčerpanou dovolenou požadovat náhradu mzdy. Získat ji může pouze v případě, že dojde ke skončení pracovního poměru. V tom případě musí být zbytek dovolené proplacen.

Související obsah

Termín dovolené

Každý zaměstnanec má ze zákona právo na čtyři týdny dovolené ročně s tím, že termín čerpání určuje zaměstnavatel. Ten může vyhovět návrhu zaměstnance a prakticky pouze "odsouhlasit" jím zvolený termín, stejně tak ale může dovolenou zakázat.

To se stává zpravidla tehdy, pokud z provozních důvodů není možné zaměstnance uvolnit nebo pokud podřízený žádá delší dovolenou, než na jakou má nárok (hned na začátku roku chce dva týdny dovolené). Zcela samostatnou kapitolou je krácení dovolené (při neplnění závazků vůči zaměstnavateli,...).

Novela zákona

Nevyčerpaná dovolená z roku 2016 vám nepropadne, v roce 2017 se ale zřejmě změní pravidla jejího převádění. O převod dovolené nad čtyři týdny od roku 2018 do dalšího roku budete moci požádat zaměstnavatele, důvodem převodu tak už nebudou jen naléhavé provozní důvody zaměstnavatele.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz