Domácí

Nemocnice přijdou o desítky milionů. Musí zlikvidovat prošlé léky na covid

Už letos v červenci končí trvanlivost některých léků na covid-19. Expirace dělá starosti všem nemocnicím, protože prošlé léky budou muset na své náklady zlikvidovat. Kvůli tomu přijde každá česká nemocnice také o hodnotu léčiv, která se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Nemocnice budou muset likvidovat přebytečná léčiva na covid-19, kterým letos skončí trvanlivost. Důvodem je, že ministerstvo zdravotnictví v době pandemie určilo, že zdravotnická zařízení mají mít zásoby vakcín na deset dní. Po rozšíření varianty omikron však o tyto léky přestal být zájem.

"Jedná se o monoklonální protilátky a anticovidová antivirotika. V oblasti monoklonálních protilátek v tuto chvíli disponujeme třemi základními přípravky. Je to přípravek Regeneron, Regkirona a Evusheld. Poslední jmenovaný přípravek je pro prevenci a jeho odběr i zásobování probíhá plynule. Určité potíže se zásobami máme s léky Regkirona a Regeneron, které jsme nakoupili skladem s ohledem na zimní a jarní pandemii ve větším množství. Zásoby nám v tuto chvíli váznou ve skladech," řekl ve středeční Snídani s Novou vedoucí nemocniční lékárny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Michal Janů.

Související obsah

Nejhorší je situace s léčivem Regkiron. "Bohužel doba expirace je u tohoto typu poměrně krátká. Ke konci trvanlivosti by totiž mělo dojít už letos na konci července. Nicméně je ještě možnost, že lékové agentury prodlouží expiraci o několik měsíců dozadu. Přesto však budeme nuceni léčiva likvidovat. U přípravku Regeneron je situace lepší, protože léku skončí použitelnost až v příštím roce. Je zde tedy určitá šance, že většinu těchto léčiv využijeme," řekl.

Ztráty nemocnic se vyšplhají na desítky milionů korun. "Léčiva se budou likvidovat jako nebezpečný odpad ve spalovnách. Náklady, které nejsou vysoké, pokryje nemocnice. Horší je, že ta léčiva jsou v řádech desítek milionů nebo v našem případě okolo 35 milionů. A to už budeme muset ekonomicky vyřešit," upozornil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz