Zahraničí

Obří trhlina v antarktickém ledu: Hrozí odtržení ohromného ledovce

Obří trhlina v antarktickém ledu: Hrozí odtržení ohromného ledovce
Zdroj: NASA

Na antarktickém ledovcovém šelfu se objevila ohromná prasklina, která má délku přes 112 kilometrů. Prasklina zatím nespojuje obě strany šelfu, jakmile se ale led odlomí, vytvoří ledovec o velikosti státu Delaware.

Průzkumníci NASA vyfotografovali ohromnou prasklinu v listopadu v rámci mise "Ledový most". Trhlina se objevila na Larsenově šelfu C, táhne se v délce přes 112 kilometrů, v místech je její šířka přes 90 metrů a sahá do hloubky kolem 800 metrů.

Trhlina zatím nejde přes celý šelf, jakmile se ale led odtrhne, vytvoří ohromný ledovec, který bude svou rozlohou odpovídat menšímu státu.

Larsenův šelf tvoří tři části, šelf A je nejmenší, zatímco šelf C je svou rozlohou největší. Larsenův šelf C byl dlouhou dobu považován za poměrně stabilní, družicová pozorování odhalila jeho postupné slábnutí.

Související obsah

V rámci operace "Ledový most" monitoruje NASA změny v polárních oblastech. Od roku 2009 do listopadu 2016 nalétali vědci při sbíraní dat nad Antarktidou přes 300 hodin. Mise by měla trvat nejméně do roku 2019.

Misi IceBridge (Ledový most) přibližuje video NASA:


 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz