Soud

Drahá spravedlnost: Rozsudek přijde i na sto tisíc!

Drahá spravedlnost: Rozsudek přijde i na sto tisíc!
Zdroj: Thinkstockphotos

Jedno staré přísloví praví, že spravedlnost je slepá. Jak ovšem ukazují nové statistiky ministerstva, spravedlnost může být i pořádně drahá. A třeba rozsudek u krajského soudu může vyjít i na sto tisíc korun.

Ministerstvo spravedlnosti poprvé spočítalo, kolik stojí soudní řízení u okresních a krajských soudů. A výše některých částek může na první pohled dost překvapit.


Z unikátní statistiky cituje středeční MF DNES, která například píše, že zdaleka nejdražší jsou trestní kauzy před krajským soudem, protože jedna taková kauza vyjde v průměru na více než 102 tisíc korun.


Do nákladů se samozřejmě nezapočítávají jen platy soudců, ale také znalecké posudky, elektřina, topení, papír a další kancelářské potřeby.


Související obsah


A těch 102 tisívc je pořád pouze průměr, například taková kauza Davida Ratha, která se už táhne roky, stála daňové polatníky mnohonásobně víc. Nemluvě o tom, že se nyní kvůli výtkám vrchního soudu celý "kolotoč" roztočí úplně od začátku.


Nejlevnější je naopak nařízení exekuce, které přijde na necelých šest stovek. Azylové řízení průměrně stojí necelých 17 tisíc, jednoduché trestní případy u okresního soudu necelých sedm tisícovek.


Jak chod justice zlevnit? Podle deníku je jednou z cest například častější ukládání peněžitých trestů, které dnes tvoří pouhá tři procenta všech verdiktů.

pez, TN.cz

K tématu Soud

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz