Lipno

Lipno po letech zase zamrzlo, led je ale na bruslení zatím tenký

Po několika letech opět zamrzla přehrada Lipno. Nadšení jsou bruslaři i běžkaři, za to místní hasiči už tak optimističtí nejsou. Led má totiž v různých částech Lipna jinou tloušťku. Do potřebných bezpečných 17ti centimetrů má na mnoha místech ještě daleko. O tom, zda tam už o víkendu otevřou bruslařskou dráhu, rozhodne počasí v následujících dnech.

Zamrzlá hladina Lipna připomíná křišťálové zrcadlo. Po oblevě koncem roku je teď někde vidět pod led i několik centimetrů.Naposledy jezero přikryl takový led před šesti lety.

Po přehradě se teď rozjeli první bruslaři. Led ale prozatím nemá potřebnou sílu. Místní hasiči měří led pravidelně na několika místech. Unese prý jen jednotlivce, větší skupiny bruslařů nikoliv.

"Na hromadné bruslení je doporučená síla ledu sedmnáct centimetrů," řekl TV Nova velitel dobrovolných hasičů z Frymburku Antonín Labaj. Hasiči ale na Lipně naměřili tloušťku ledu mezi 7 a 8 centimetry.

Související obsah

Hasiči už dvakrát pomáhali lidem, pod kterými se propadl led. Poprvé v polovině prosince, podruhé pak v závěru měsíce. "Došlo k proboření pejska a paní do ledu. Paní se zachránila, pejsek bohužel utonul," popsal Labaj jeden ze zásahů.

Ledu na Lipně zatím přeje počasí.Díky mrazu denně zesílí až o dva centimetry. Pokud ale hladinu pokryje sníh, který od poloviny týdne meteorologové předpovídají, jeho růst se zpomalí. "Vytvoří se tam izolant a led nebude prorůstat," dodal Labaj.

Zda se bruslaři budou moci rozjet po bruslařské dráze, oznámí hasiči v závěru týdne.
 

vbo, Jiří Bydžovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz