Zahraničí

Trhlina v antarktickém ledu roste rychleji! Zbývá už jen 20 kilometrů

Trhlina v antarktickém ledu roste rychleji! Zbývá už jen 20 kilometrů
Zdroj: NASA

Trhlina v antarktickém ledu roste extrémně rychle, blíží se tak okamžik, kdy se z Larsenova šelfového ledovce C odtrhne ohromný kus. Odtržení ledu s největší pravděpodobností způsobí další rozpad šelfu a výrazně promění podobu antarktické krajiny.

Larsenův šelfový ledovec C se blíží k okamžiku, kdy se z něj odtrhne ohromný ledovec o rozloze přes 5000 čtverečních kilometrů, uvádí vědci projektu Midas, který monitoruje trhlinu na ledovci. Od druhé poloviny prosince se prasklina zvětšila o 18 kilometrů, k propojení s oběma břehy tak zbývá pouze asi 20 kilometrů.

Jakmile dojde k oddělení, je podle vědců projektu Midas velmi pravděpodobné, že dojde k narušení stability a šelfový ledovec tak bude následovat osud svého souseda. Z ledovce Larsen B se odtrhl ohromný kus a v roce 2002 se šelfový ledovec rozpadl.

Britský projekt Midas zkoumá zvětšující se trhlinu na Larsenu C již několik let. Minulý rok vědci varovali, že se trhlina rozšiřuje velice rychle, ale na konci prosince se rychlost ještě zvýšila. "Byl bych hodně překvapený, kdyby se ledovec neodtrhl v nejbližších měsících," uvedl pro portál BBC vedoucí projektu profesor Adrian Luckman.

Související obsah

Nově vzniklý ledovec se bude řadit mezi 10 největších. Hladina moře se po odtrhnutí nezvýší, protože ledovec svou vahou již vytlačuje odpovídající množství vody. Larsenův šelfový ledovec ale zpomaluje pevninský ledovec, rychlost pohybu tohoto tělesa do oceánu by se mohla výrazně urychlit.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz