Václav Mertin

Psycholog: "Útěku se dá předejít, rodiče ale musí s dítětem mluvit!"

Hostem úterního dílu pořadu Vaše téma byl dětský psycholog Václav Mertin. S moderátorem Vítězslavem Bochem probíral velmi aktuální téma dětských útěků z domova a také to, jak vhodně připravit dítě na pololetní vysvědčení.

Už téměř dva týdny pátrají policisté v Ústeckém kraji po dvanáctileté Míše. Jednou z variant, se kterou vyšetřovatelé pracují, je i možnost, že Míša odešla z domova sama. Co se dítěti honí hlavou, když se rozhodne k tak radikálnímu kroku? A jak mohou rodiče poznat, že se dítě k něčemu chystá?

Podle Mertina děti k útěku přistupují, když stojí před problémem, který považují za neřešitelný. "My utíkáme třeba psychicky, děláme, že ten problém neexistuje, ale to dítě utíká fyzicky."

Útěkům se ale dá předejít, když rodiče s dítětem dostatečně komunikují. "To, že je vyslechneme, že o tom s nimi mluvíme, že je jen nešikanujeme v rodičovském smyslu, že jim nenadáváme, to je jedna z cest. Druhá věc je, že a to je úkol rodičů, rodiče musí dítě bezpodmínečně přijmout. Dítě musí od malička cítit, že ať udělá co udělá, tak ty rodiče tam jsou, aby tu náruč otevřeli a aby ten přístav, do kterého dítě vpluje, aby tam třeba trošku bouřka byla, ale aby to pořád byli ty rodiče, kteří ho nenechají padnout a byly nastaveni na to mu pomoct

Staňte se fanouškem pořadu Vaše téma na Facebooku!

Moderátor Vítězslav Boch s psychologem Václavem Mertinem mluvil také o tom, jak se s dětmi připravit na blížící se pololetní vysvědčení. Minulý týden se na Pardubicku kvůli známkám pokusil o sebevraždu student gymnázia. Jak vhodně reagovat, když dítě nepřinese domů samé jedničky? A jak jej motivovat, aby příští pololetí byly výsledky lepší?

Psycholog Václav Mertin upozorňuje, že vysvědčení vyjadřuje také to, jestli a jak se dítěti věnovali rodiče a také vizitkou učitelů. Doporučuje proto, aby místo trestání za špatné známky hledali způsob, jak potomkovi pomoci.

Podívejte se na reportáž

"Energii by neměli věnovat tomu, že mu budou chtít nařezat nebo mu budou chtít nadávat. Bude prvního února, pak březen, duben, květen oni mohou celou dobu pracovat, tam by měli ukázat, jak mu pomáhají.

Dětský psycholog Václav Mertin pracuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je zástupcem vedoucího katedry psychologie. Napsal desítky knih o dětech, učitelích a různých podobách vzdělávacího systému.

Vedle psychologického poradenství při vzdělávání se Mertin věnuje také problémům v komunikaci mezi rodinou a školou či komplikacích u dětí při rodinných nesnázích, kupříkladu v období rozvodu nebo při střídavé péči.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz