Donald Trump

Trump neztrácí čas, předvolební sliby plní rekordně rychle

Donald Trump začíná v rekordním čase naplňovat předvolební sliby. Prezidentem Spojených států je teprve 5 dnů. Už ale podepsal například dekret o vystoupení země z Transpacifického partnerství volného obchodu, a kvůli dalším plánům se poprvé sešel s představiteli Kongresu.

Křeslo v Oválné pracovně po Baracku Obamovi ani nevychladlo a Donald Trump už ho plně využívá. Právě tam podepsal dokumenty o vystoupení země z Transpacifického partnerství. Nahradit ho chce dvoustrannými dohodami.


"Vůbec bych to nenazýval volným obchodem. To, co chceme, je férový obchod. Budeme se chovat k ostatním zemím férově, pokud ony budou dělat to samé," říká Trump.


Trump zahájil i boj proti byrokracii a zbytečným výdajům - když pozastavil najímání zaměstnanců federální vlády - s výjimkou těch armádních. O financování přišly také mezinárodní organizace podporující potraty, se kterými nový prezident nesouhlasí.


Neslevil ani z plánů, ke kterým potřebuje souhlas Kongresu. Jednání o stavbě zdi na jižních hranicích chce zahájit co nejdříve. Jeho mexický protějšek by ale raději než zdi stavěl mosty."Budeme spolupracovat na tom, co nás spojuje, ne rozděluje. Uznáváme suverenitu ostatních národů a jejich právo na bezpečnost, ale nevěříme v budování zdí," míní Enrique Pena Nieto.


První kontakt s novináři má za sebou také nový mluvčí Bílého domu. Kromě cílů prezidenta novináře informoval i o očekávané formě komunikace. Narážel tím zřejmě na rozmíšku, kterou měl před pár dny Trump s novináři ze CNN a fotografie z jeho inaugurace.Zdi Bílého domu neochránily před posměšky desetiletého syna Donalda Trumpa - Barrona. Na jeho účet si zažertovala jedna ze scénáristek komediální show. Hned ale sklidila kritiku, hlavně od dcery Hillary Clintonové - Chelsea, která jí jasně vzkázala - děti vychovávané v Bílém domě jsou tabu a zaslouží si respekt.
 

pez, Kristina Tůmová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz