E-mail

Hlídáte si soukromí? Tady zjistíte, jestli vám někdo hacknul e-mail

Hlídáte si soukromí? Tady zjistíte, jestli vám někdo hacknul e-mail
Zdroj: Profimedia

Víte s jistotou, že jste se nikdy nestali obětí hackerů? Existuje webová stránka, která vám dá jednoznačnou odpověď. Upozornila na ni televize Markíza.

Způsob, jak zjistit, jestli vaše zabezpečení nebylo prolomeno, je prostý. Do prohlížeče naťukejte název stránky haveibeenpwned.com (záměrně s překlepem). Do volného pole potom napište svou e-mailovou adresu. A hned víte, na čem jste! Buď se objeví gratulace, že jste se obětí hackerů nestali, nebo naopak podrobné informace o tom, kdy se vám do schránky někdo naboural.

Autorem nové stránky, která má sloužit veřejnosti, je australský informatik Tory Hunt. Sesbíral všechny dostupné informace o hackerských útocích za poslední roky. A nebylo jich zrovna málo. V databázi jsou asi dvě miliardy hesel ukradených ze stránek jako gmail, linkedin či dropbox. Některé mu poskytli sami hackeři, chtěli se pochlubit. Mnozí se totiž hackerstvím jenom baví.

Pokud zjistíte, že hackeři ukradli i vaše heslo, měli byste si ho okamžitě změnit. Myslete přitom na to, aby bylo dostatečně silné, ale také na to, abyste byli schopni si ho zapamatovat. "Momentálně je populární používání celé věty jako hesla, samozřejmě bez mezer. Horší je, že pro každou stránku byste měli mít jiné heslo, protože když hackeři získají jedno vaše heslo, zkusí ho i jinde a máte problém," popisuje Hunt.

Související obsah

Abyste si na internetu uchránili soukromí, zkontrolujte si i bezpečnostní nastavení, především na sociálních sítích. Známý počítačový hacker upozornil na to, že například nový americký prezident s manželkou nemají na Twitteru ani základní zabezpečení. Do jejich účtů se tak může kdokoli nabourat.

mom, TN.cz

K tématu E-mail

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz