Ptačí chřipka

Smutný pohled: Hasiči vybili 17 tisíc kachňátek s ptačí chřipkou

Hasiči a veterináři dnes kvůli ptačí chřipce utratili 17 tisíc kachen z velkochovu ve Vlachově Březí v jižních Čechách. Je to zatím největší ohnisko nákazy u nás. V Jihočeském kraji je to už šestý chov, kde virus řádil a region je tak v tuto chvíli nejpostiženějším krajem v České republice.

Hasiči s veterináři hodiny vynášeli čtrnáctidenní kachňata z haly v černých popelnicích a házeli je do kontejneru. Právě tam je pak likvidovali. "Kachňata jsou utracena humánním způsobem pomocí kysličníku uhličitého v kontejnerech," popsal způsob zabíjení veterinář František Kouba.

Ačkoli od zjištění nákazy do samotného utracení zvířat neuběhl ani jeden den, tři tisíce kachňat už ptačí chřipka stihla zabít. Navíc velká část těch, co neuhynula, jevila jasné znaky nákazy.

Padesátka hasičů zasahovala v ochranných oblecích a dýchacích maskách. Po zásahu pak musí vše dekontaminovat - včetně techniky i samotných hasičů. Obleky jsou určeny k likvidaci, znovu se už nepoužívají.

Související obsah

Vlachovo Březí je už patnáctým ohniskem nákazy a druhým komerčním chovem, kde se ptačí chřipka objevila. Tím prvním byl velkochov v Řitovízi u Blatné, také v jižních Čechách. Tam minulý týden kvůli nákaze vybili na 6500 kachen.

Ve Vlachově Březí to dnes bylo dokonce 17 000 kachňat. Jen vybitím tohoto jednoho velkochovu se téměř zdvojnásobil celkový počet zvířat utracených v České republice. "V současné době je to vlna, je to lavina. Nemáme z toho radost, sami nemůžeme určit, kdy to skončí," řekl veterinář František Kouba.

Související obsah

Do chovu ve Vlachově Březí se nákaza dostala zřejmě v podestýlce dovezené z jiného hospodářství, kde byla pravděpodobně skladovaná venku. Právě tam do ní mohli zanést virus volně žijící ptáci.

Ptačí chřipka na severní Moravě


Celorepubliková nákaza ptačí chřipky dorazila v minulých dnech i do Ostravy a Opavy. V Moravsko-slezském kraji se objevila už tři ohniska tohoto viru s označením H5. Nevyhnula se mu ani drůbež z malochovu v ostravském Svinově.

Dvacet kusů drůbeže musel koncem minulého týdne nechat utratit Jiří Talík. Ten na svém dvorku našel první mrtvou slepici v pátek. "Děda našel jednu mrtvou slípku a já večer druhou, tak jsem zavolal na veterinu a v sobotu přijeli. V sobotu večer už mi volali, že je to vadné a v neděli chov vybili," popsal rychlost zásahu Jiří Talík.

Související obsah

Další případy ptačí chřipky se objevily na opavském Stříbrném Jezeře. Městská policie na něm eviduje celkem devět mrtvých ptáků. K jedné kachně a osmi labutím dnes přibyla jedna mrtvá volavka na řeče Opavici. Na ptačí chřipku, která se vyskytuje u Stříbrného jezera, upozorňují i výstražné tabule.

Městská policie na místě také posílila hlídky. "Strážníci při kontrolní činnosti upozorňují občany, že by neměli do dané oblasti vstupovat, jelikož trus který přinesou na botech, mohou přenést dál," řekla mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Odškodnění za vybité chovy


Mrtvá zvířata jsou odvážena do kafilérií. Jedinou obranou, jak se viru v domácím chovu vyhnout, je zamezit styku s divokým ptactvem. Chovatelé mohou žádat po státu za zvířata utracená kvůli ptačí chřipce odškodnění.

Ministerstvo zemědělství dnes TV Nova potvrdilo, že k nim dorazily první dvě žádosti o náhradu škody za utracenou drůbež. Chovatelé v nich žádají zhruba o milión a půl, ale je jasné, že to je jen začátek a ta největší vlna žádostí teprve přijde.

Ministr zemědělství Marian Jurečka už řekl, že ministerstvo má na letošní rok vyhrazeno pro případy nákaz přes 31 milionů korun. Pokud bude potřeba více peněz, bude je stát muset najít ve vládní rozpočtové rezervě. Jen pro srovnání - před deseti lety vyplatilo ministerstvo na odškodnění za ptačí chřipku přes 50 milionů korun.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz