Pojištění

Koupili jste auto? Bez povinného ručení nevyjíždějte, tohle riskujete

Koupili jste auto? Bez povinného ručení nevyjíždějte, tohle riskujete

Pokud si od někoho kupujete ojeté auto, vyřešte si jako první zákonné pojištění. Pokud ho auto totiž nemá, riskujete tučné pokuty a v případě nehody mnohem víc.

Jezdit s autem bez platného zákonného pojištění se rozhodně nemusí vyplatit. "Lidé, kteří si koupí od někoho ojeté auto, riskují, že už není ze zákona pojištěné. Pokud by při následném převozu způsobili nehodu, museli by celou škodu uhradit,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Právě převoz auta z místa koupě domů je v tomto směru velmi riskantní. Prodávající sice může tvrdit, že je auto ještě ze zákona pojištěné a dá kupujícímu třeba i tzv. zelenou kartu, kterou se může nový majitel při případné silniční kontrole prokázat, ale to ještě neznamená, že je auto opravdu ze zákona pojištěné.

Prodávající totiž mohl pojistku dávno zrušit. Krok je to poměrně obvyklý a logický, zejména pokud s autem již nejezdí a nechce se mu platit nadále zákonné pojištění. Navíc nikdo nechce ručit vlastní smlouvou za to, že někdo cizí s vozem způsobí nehodu.

Související obsah

"Naši klienti si mohou sjednat výhodné zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přímo na pobočce při koupi vozu, domů tak odjíždějí s již řádně pojištěným autem,“ říká Foltýn z Auto ESA a dodává, že si zákazníci mohou vybrat z nabídky více pojišťoven a zvolit si skutečně tu nejvýhodnější.

Umožnit kupujícím uzavřít nejen zákonné, ale třeba i havarijní pojištění a jiné doplňkové pojištění při koupi vozu by měl každý solidní prodejce ojetých aut. Při koupi přes soukromý inzerát je ale takový postup téměř nemožný, leda by si kupující ještě před převozem auta pojištění zařídil. Ale tím na sebe zbytečně vyvíjí tlak konkrétní auto koupit, i když se mu na něm nebude něco líbit.

Nejčastějším omylem kupujících je domněnka, že když ještě nemají auto převedené v registru vozidel na sebe, tak že neručí za jeho provoz. Ve skutečnosti se ale stávají majitelem v okamžiku podpisu kupní smlouvy a od té doby již plně ručí za škody způsobené provozem vozidla.

Související obsah

"Za provozování auta bez platného zákonného pojištění hrozí poměrně vysoké sankce,“ upozorňuje Foltýn. Česká kancelář pojistitelů je v tomto ohledu poměrně nekompromisní a hrozí, že majitel bude muset zaplatit nejen za každý den provozování nepojištěného auta částku i několik set korun, ale rovněž ve správním řízení pokutu až 40 000 korun. Při nepředložení tzv. „zelené karty“ policii při silniční kontrole pak hrozí pokuta od 1500 do 3000 korun.

Pokud si tedy někdo koupí ojeté auto, ještě by s ním před sjednáním zákonného pojištění odpovědnosti raději neměl nikam jezdit. Přitom k uzavření smlouvy stačí znát pouze VIN kód auta a základní údaje, postačí tedy například jen malý technický průkaz. Lepší je se tedy obrátit na prodejce ojetých aut, který umožní sjednat pojištění zároveň při koupi auta, takže pak domů člověk odjíždí již s plně pojištěným autem.
 

lud, TN.cz

K tématu Pojištění

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz