Terorismus

České "teroristy" v Turecku už obžalovali! Hrozí jim přísné tresty

Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi, kteří byli v listopadu zadržení v Turecku, hrozí za podporu Kurdů, kteří jsou podle Turků teroristé, až patnáctileté vězení. Prokurátor totiž dokončil obžalobu obou Čechů.

Žalobce Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase viní z toho, že v Sýrii pomáhali kurdským milicím YPG, které ovšem Ankara nepovažuje za bojovníky za nezávislost, ale za teroristy.
 


Češi obvinění od začátku popírají, podle tureckého portálu Milliyet u nich ovšem policisté při prohlídce objevili mimo jiné části odstřelovačských pušek. Přitěžuje jim také to, že na internetu vystupovali pod falešnými jmény Serxweb Botan a Zelena Botan.

Související obsah


Turci také za důkaz členství v kurdských milicích považují to, že oba Češi měli na sociálních sítích i na paměťových kartách v telefonech fotky, na nichž pózují se zbraněmi a v uniformách milicí.


Dokonce měli zpívat hymnu vychvalující kurdské jednotky YPG. Podle Turků o vině Čechů svědčí i to, že přes Turecko cestovali také do Iráku.


Všelichová s Farkasem tvrdí, že nejsou teroristé, ale aktivisté. O jejich osvobození se neúspěšně pokouší i české ministerstvo zahraničí včetně šéfa resortu Lubomíra Zaorálka.


Kdy se případ dostane až před soud, zatím není jasné.

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu: 

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz