Udání

Češi jsou národem "práskačů". V práci je má ochránit nový zákon

Vláda chce ochránit zaměstnance, kteří udají svého šéfa - například když nahlásí korupci, ze strany firmy nebo nadřízených neměli být nijak potrestáni. Návrh zákona předložil ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Babišovo hnutí ANO ho ale považuje za nedostatečný, a tak připravuje svůj vlastní návrh. V parlamentu se kolem něj čeká bouřlivá diskuze.

Být za všech okolností loajální ke svému zaměstnavateli - proti tomu teď jde vládní zákon. Když si zaměstnanec bude jistý a nahlásí, že má jeho šéf co do činění například s korupcí, měl by být ze strany firmy či nadřízených nepostižitelný.

"Je tam obrácené důkazní břemeno. Zaměstnavatel musí dokázat, že se nerozloučil se zaměstnancem kvůli tomu, že učinil trestní oznámení, kvůli skutečnostem, které na zaměstnavatele má," uvedl předkladatel návrhu zákona Chvojka.

Podobný návrh připravuje i Babišovo ANO, které považuje Chvojkův návrh za nedostatečný. "Byl bych velmi rád, kdyby se dokázaly ty dva návrhy protnout," uvedl k tomu Pavel Bělobrádek, předseda třetí vládní strany KDU-ČSL.

S tzv. mobbingem neboli rafinovanou šikanou na pracovišti se setkal každý pátý Čech. Jeden příklad za všechny: Muž, který pracoval v jabloneckém supermarketu, denně snášel hrubé nadávky od šéfové, až si před lidmi podřezal žíly.

Hodně lidí, kteří ukázali na nepravosti v podniku, navíc skončilo na dlažbě, byť ze zástupných důvodů. Pro nadbytečnost, pro porušení předpisů nebo něco jiného. Opozice ale tvrdí, tenhle zákon je cestou do pekel, dlážděnou dobrými úmysly.

"Takový zákon ochrání všechny nemakačenky a intrikány, kteří si začnou vymýšlet udání na svého nadřízeného a tím se stanou neodvolatelnými," myslí si předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Češi sami o sobě často říkají, že jsou národem práskačů a že na tom něco je, potvrzuje i majitel soukromé protikorupční linky, který ji provozuje ve více zemích. "Češi jsou v udávání o 70 % pilnější než Slováci. Je jich zhruba 100 denně," prohlásil provozovatel protikorupční linky Jiří Jehlička.

To, že Češi rádi udají kdekoho, dokládá i aktuální případ ze severočeských Kravař. Přestože tamní starosta prý udání vyhazuje rovnou do koše, to poslední tam neskončilo. Anonym v něm upozorňoval na to, kdo v obci bere a distribuuje drogy. A starosta dopis zveřejnil na místním webu. Jména sice začernil, ale přesto má opletačky s policií.

Ze stovky udání má přitom reálný základ prý jen desetina. Drtivou většinu tvoří závistivci. "Že má soused nový auto, že si postavil nový dům nebo že si žije na vysoké noze," vyjmenoval důvody Jehlička. V Parlamentu se kolem návrhu zákona očekávají bouřlivé diskuse.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz