Když se mosulská zoo ocitla uprostřed válečné zóny, zvířata neměla šanci přežít. Celé měsíce hladověla, ze zahrady si navíc teroristé Islámského státu udělali základnu. Některé šelmy pošly hladem, další zabila palba, jiná utekla. Po bitvě zbyl naživu jen lev a medvěd.
Víc než tři měsíce byla zoologická zahrada na severu Iráku pod palbou. Bojovníci Islámského státu, kteří město ovládají od roku 2014, využívali místní zoo jako zázemí při obraně před ofenzivou irácké armády. Obléhání Mosulu začalo na podzim minulého roku.
Islamisté bránili zaměstnancům zoo ve vstupu do areálu, jednoho z nich prý surově zbili, píše web Middle East Eye. Zvířata hladověla a musela žít v otřesných podmínkách, protože o ně ani jejich kotce neměl kdo pečovat.
Jednoho paviána zabila dělostřelecká palba, která poničila pavilony opic a tropických ptáků. Hrstka zvířat díky tomu dokázala utéct, opeřenci uletěli. Opice a králíky, kteří si našli cestu ven, pak krmili místní obyvatelé. "Sháněl jsem jim jídlo, ta starší opička ale byla vážně zraněná," uvedl Laith.
Některé slabší jedince sežraly šelmy z vedlejších klecí, většina ale pošla hladem. Přežil jen lev, který viděl umírat i svou matku, a medvěd, který sežral svá mláďata, aby se zachránil. "Zvířata zažila těžké časy, jako my. Byla vyděšena, zraněna a zabíjena, jako my," prohlásil ošetřovatel Huther.
Když boje trochu polevily, místní obstarali nějaké maso, odřezky i celou ovci, aby mohla být zvířata nakrmena. Medvědovi pak děti nosily i jablka nebo listy salátu. Poté se majitel a několik zbývajících zaměstnanců do zoo konečně dostali a v současnosti se o zvířata stará nezisková organizace.
Podívejte se na video z mosulské zoo:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz