Počasí

Dala už zima definitivní sbohem? Meteorologové znají odpověď

Mrazivé počasí vystřídalo v posledních dnech oteplení. A tepleji by mělo být i v následujících čtyřech týdnech, nejvýš budou teploty stoupat ke konci února. Znamená to definitivní konec zimy?

Dala si zima jen přestávku, nebo se o slovo definitivně hlásí jaro? Na tuto otázku jsme se zeptali meteorologů. A ti mají poměrně jasno.

"I přesto, že v tomto týdnu budou nejvyšší odpolední teploty při slunečné obloze stoupat až k +9 °C a také příští týden přinese v maximech až +10 °C, rozhodně nemůžeme tvrdit, že je po zimě," říká Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Dlouhodobé předpovědní modely se přiklání k tomu, že opětovné ochlazení přinese přelom února a března.

Podle Honsové sice úspěšnost předpovědi rychle klesá, ale i tak je na vyhlášení jarního počasí ještě hodně brzy. "Například v roce 2005 přinesla druhá polovina března vydatné sněžení i do nížin. Podobně i rok 2013, kdy na přelomu března a dubna sněžilo i v Praze a teplota zůstávala většinou pod bodem mrazu," připomíná meteoroložka.

Že zima ještě neřekla poslední slovo, potvrzuje i David Prantl z InMeteo. "Do konce února to již na návrat celodenních mrazů nevypadá, podle současných modelů nás čekají spíše nadprůměrné teploty a v některých dnech se teploty mohou dostat i na 10 °C," popisuje.

Sněhu v nížinách se prý můžeme ještě dočkat i v březnu. "Na ten zatím podrobnější předpověď sestavit nejde. Vrchol zimy, v podobě lednových tuhých mrazů, je ovšem již za námi," myslí si Prantl.

A podobně hovoří také meteorologické modely na webu accuweather.com, který se zabývá dlouhodobými předpověďmi. Zatímco na přelomu února a března by se teploty měly pohybovat jen kolem 4 °C a meteorologové očekávají sněhové či dešťové přeháňky, v polovině března by se mělo počasí umoudřit. Teploty se mohou vyšplhat až na 14 °C a objeví se také sluníčko.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Moderátor počasí udělal v televizi velkou chybu! Všimnete si jí také?

VIDEO: Předpověď počasí vyděsila diváky! Do moderátorky udeřil blesk a pak nastalo ticho...

mom, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz