Lanovka

Ani po pádu chlapce přísnější kontroly lanovek nebudou!

Přísnější kontroly lanovek nebudou. A to ani po posledním případu, který se stal ve středu, kdy pětiletý chlapec vypadl z lanovky na Monínci.

Důvodem je i to, že v Česku je kolem stovky lanovek a inspektorů je mnohem méně. Na každou lanovku tak vychází kontrola jen jednou za čtyři až pět let! Navíc se inspektoři musejí držet litery zákona, která jim ukládá, co přesně mají na lanovce kontrolovat. Při kontrolách ale většinou nalézají pouze administrativní chyby.


Pětiletý chlapec ve středu pravděpodobně špatně nasedl na lanovku a vypadl z ní, matka ho pak dalších několik metrů držela, než ho ze zhruba šesti metrů upustila do hromady sněhu. Lanovku nikdo nezastavil.


Drážní inspekce ihned po nehodě nemohla do Monínce vyrazit. Vlekaři zapomněli inspektory zavolat. A to pořádně zkomplikovalo jejich práci. Vlekaři se brání, že jejich první starost byla o zdraví zraněného chlapce.


Lanovek je v Česku více než sto a kontroly probíhají namátkově. Od dubna je bude kvůli novele zákona o drahách kontrolovat všechny pouze drážní úřad. Nyní to je právě i drážní inspekce.


Související obsah


Drážní úřad s největší pravděpodobností nezpřísní kontroly ani po vyšetření nehody na lanovce v Monínci a to jednak proto, že nemá dostatečné kapacity na to, aby prováděl kontroly častěji a taky proto, že kontroly provádí přesně podle pravidel, která stanovuje zákon.


"Řádově je to kolem patnácti až dvaceti kontrol ročně, není možné provádět řádově vyšší počet státních dozorů, ale na kvalitu se zaměřujeme a v tom budeme pokračovat," slibuje Ondřej Fanta z drážního úřadu.


Lanovku v Monínci kontrolovali inspektoři v roce 2015 a žádnou závadu nenašli. Pokud by podle vyšetřování byl na vině lyžařský areál, rodina po něm může požadovat odškodné.
 

pez, Jakub Pacner, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lanovka

Důležité Události

Píše se na Deník.cz