Daně

Poslední šance! Získejte tisíce na daních úplně bez námahy

Poslední šance! Získejte tisíce na daních úplně bez námahy
Zdroj: Thinkstockphotos

Zaměstnanci dnes mají poslední den na to, aby požádali svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Mohou si tak přijít na tisíce korun, které během loňského roku na zálohách na daně přeplatili. A to bez toho, aby podávali daňové přiznání.

Máte děti? Platíte si penzijní nebo životní pojištění? Splácíte hypotéku? Od státu můžete dostat peníze navíc. Stačí do 15. února požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování záloh na daň z příjmu. 

Nemusíte se přitom bát toho, že daním nerozumíte. Veškeré výpočty a formality udělá zaměstnavatel za vás. Stačí mu doložit příslušné dokumenty, které dokazují, že máte na daňovou slevu nárok, a podepsat formulář Prohlášení k dani. Pokud nechcete, o zúčtování daní žádat nemusíte, můžete se tak ale připravit o přeplatek na dani, který zůstane státu.

Pokud jste v loňském roce pracovali pro několik zaměstnavatelů, žádáte a zúčtování toho posledního. Musíte mu ale donést potvrzení o zdanitelných příjmech od všech ostatních zaměstnavatelů.

Slev na dani můžete uplatnit celou řadu. Každý zaměstnanec má nárok na základní slevu na poplatníka, dále můžete dostat slevu na vyživovaného manžela, když pobíráte invalidní důchod, studujete nebo třeba vlastníte průkaz ZTP/P. Daňové zvýhodnění se vztahuje také na vyživované dítě.

Související obsah

Na daních ale ušetříte i tehdy, pokud máte zřízené penzijní nebo životní pojištění nebo například splácíte hypotéku. Vše je nutné zaměstnavateli doložit příslušnými doklady - smlouvami, průkazy, potvrzeními. Případný přeplatek na dani vám vyplatí nejpozději v březnové výplatě.


Co všechno si můžete odečíst z daní, se podívejte ZDE.


Kdo o roční zúčtování žádat nemůže?

O roční zúčtování nemůže žádat ten zaměstnanec, který má ze zákona povinnost podat si sám daňové přiznání (nebo si ho sám podat chce). To se týká například těch, kteří měli v loňském roce souběžně několik zaměstnání, mají aktivní živnostenský list, měli více zdrojů příjmů (např. z pronájmu), které přesahují 6000 korun ročně, nebo byl jejich roční příjem vyšší než 1 296 288 korun.

Co když nestihnu o roční zúčtování požádat?

Pokud nestihnete zaměstnavatele o roční zúčtování daní požádat, nemusíte ještě zoufat. O případný přeplatek na daních přijít nemusíte. Abyste ale peníze dostali, budete si muset daňové přiznání podat sami, a to do 3. dubna 2017.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz