Počasí

Blizardy, záplavy, tornáda i vedro: Svět trápí extrémní počasí!

Extrémní počasí již několik dní trápí lidi po celém světě. Po několika dnech prudkých bouří se Spojené státy připravují na další extrém, ve čtvrtek by se podle předpovědi měl objevit blizard, který má zasáhnout široké území mezi Coloradem a Michiganem. Británie se připravuje na úder bouře Doris. Frontální systém z Atlantiku by měl zasahovat i do střední Evropy.

Obyvatele Spojených států trápí série ničivých bouří, velmi špatně dopadli lidé v Kalifornii, kde kvůli bleskovým záplavám zemřelo minulý týden nejméně pět lidí, uvádí portál Accuweather.

Tisíce lidí skončily bez elektrického proudu, příval vody odnášel celé domy. Po celé zemi docházelo k sesuvům půdy, spousta komunikací utrpěla výrazné poškození.

Systémy pro ochranu před povodněmi už jsou na svém maximu, upouští i přehrada Don Pedro, která se nemusela na příval vody připravovat více než dvacet let, uvádí portál LATimes.

 

Přes Kalifornii se přehnala silná bouře.

Ohromné množství vody vypouští také poškozená přehrada Oroville, u které hrozilo její protržení. Přehrada se intenzivně opravuje. V minulých týdnech se ve Spojených státech také objevilo větší množství tornád.

Související obsah

Anglie se připravuje na příchod bouře Doris, která by měla už ve čtvrtek do Skotska přinést sníh, déšť a silný vítr. Ten by mohl v nárazech dosahovat rychlosti až 130 kilometrů v hodině, uvádí portál Met Office.

Frontální systém nad Atlantikem bude ovlivňovat počasí i ve střední Evropě. Český hydrometeorologický ústav varuje před silným větrem, který bude v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách může dokonce přesáhnout 110 kilometrů v hodině. Během čtvrtka se také očekávají výraznější srážkové úhrny, na Šumavě by mohlo napadnout až 60 milimetrů.

Opačný extrém výrazně drtil Austrálii. Ačkoliv jsou lidé na vlny veder zvyklí, během února padaly teplotní rekordy v mnoha městech. Například 12. února vystoupala teplota v městečku Port Macquarie na neuvěřitelných 46,6 °C. Zdrcující je také délka vedra, teploty se například v malém městečku Mungingi držely nad hranicí 35 °C dlouhých 52 dní, uvádí portál Earthobservatory vesmírné organizace NASA.
 

klma, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz