Holčička (2) vypadla ze dveří vlaku a zemřela: Policie obvinila 2 ženy

Kvůli smrti dvouleté holčičky, která loni vypadla z jedoucího vlaku na Olomoucku, policie obvinila průvodčí a vlakvedoucí soupravy. Ženy jsou viněny z usmrcení z nedbalosti a hrozí jim až 6 let vězení.

Nehoda se stala loni v létě, 24. července, na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dvouletá holčička vypadla otevřenými dveřmi ve chvíli, kdy byla matka se dvěma holčičkami na toaletě. Když se starala o starší dcerku, ta mladší se vydala ocitla u otevřených dveří vlaku. Dívenka z nich pak vypadla. Neměla šanci na přežití, vlak jel v tu chvíli rychlostí 111 kilometrů za hodinu.

Vyšetřování Drážní inspekce ukázalo, že vlak odjel s otevřenými dveřmi už z Olomouce. Vina za to padá na obě obviněné ženy, průvodčí a vlakvedoucí. Jejich povinností bylo přesvědčit se, že všechny dveře vagonů jsou zavřené.

Související obsah

Podle inspektorů drážní inspekce šla matka s oběma dětmi na toaletu ve chvíli, kdy vlak jel rychlostí kolem 50 km/h. Už v té době byly dveře vagónu nedovřené, ale nebylo to na pohled vidět. Vlak ale nabíral rychlost a když dosáhl 111,5 km/h pravé zadní dveře se otevřely. Dítě které stálo poblíž, z nich v tu chvíli vypadlo.

Podle kamerového záznamu na nástupišti v Olomouci do vlaku nastoupil 15 sekund před rozjezdem zadními nástupními dveřmi poslední cestující. O pár vteřin později dveře za sebou zavřel, zda však byly zavřeny úplně nebo jen dovřené, se vlaková četa podle inspektorů nepřesvědčila.

Související obsah

Inspektoři nicméně ve své zprávě uvedli, že není v silách obsluhy vlaku z nástupiště jednoznačně identifikovat stav nástupních dveří, stejně tak i to, zda s již dříve zkontrolovanými nástupními dveřmi nemanipuloval některý z cestujících uvnitř vlaku. Z výpovědí vlakvedoucí i průvodčí vyplynulo, že se s jízdou vlaku s otevřenými nástupními dveřmi již setkaly. Ohlásily ji strojvedoucímu a po zastavení vlaku dveře zavřely.

Podobné neštěstí se stalo před deseti lety zhruba o pět kilometrů dále u obce Střeň. Tehdy vypadl z vlaku pětiletý chlapec, zemřel na následky mnohočetných poranění. Matce se ztratil poté, co odešel v jedoucím vlaku sám na toaletu. Jeho tělo nalezli policisté zhruba po týdnu, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Matku nakonec soud potrestal podmínkou. Podle něj se dopustila ublížení na zdraví z nedbalosti, když nechala chlapce běhat po vlaku bez dozoru.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz