Spánek

Libujete si v dlouhém vyspávání? Může vám hrozit vážná nemoc!

Libujete si v dlouhém vyspávání? Může vám hrozit vážná nemoc!
Zdroj: Thinkstockphotos

Víkend je jako stvořený k lenošení po náročném pracovním týdnu, nepřehánějte to ale! Podle lékařů totiž časté vyspávání delší než devět hodin vede k demenci. Riziko, že budete bojovat s vážnými zdravotními problémy a výpadky pamětí, je až dvojnásobně vyšší!

Pravidelný spánek delší než devět hodin může být nejen spouštěcím mechanismem, ale také varovným příznakem rozvíjející se demence. Vyplývá to z nově zveřejněné studie amerických vědců.

To, že se ani po kvalitním spánku nemůžete vybelhat z postele, může být podle expertů prvním ze symptomů Alzheimerovy choroby. Objeví se ještě dřív, než se mozek začne měnit a demence se projevovat. Bylo prokázáno, že riziko Alzheimera nebo jiné formy demence je u spáčů dvakrát tak vyšší, než u jiných lidí, informuje britský Independent.

"Výzkum ukázal, že lidé, kteří spí déle, mají problém s myšlením a pamětí," sdělil doktor Matthew Pase z Bostonského univerzitního ztravotnického centra. "Jiné výzkumy ukázaly, že poruchy řeči mohou vést až k Alzheimerovi," dodal.

Související obsah

Aby svou teorii dokázali, udělali odborníci výzkum na 2400 pacientech zaregistrovaných ve středisku Farmingham Heart Study. Spánek monitorovali u pacientů starších 72 let po dobu 10 let, objevili 234 případů demence.

"Ačkoli i nepravidelný spánek může být příznakem demence, příznaky se mohou objevit mnohem dřív. Mohou to být třeba občasné výpadky paměti v nižším věku," sdělila Rosa Sancho z Výzkumného centra v Anglii. "Tento výzkum byl sice uskutečněný na základě vlastních prohlášení pacientů, které nejsou vždy úplně spolehlivé, přesto se tím budeme i nadále zabývat," dodala. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz