Domácí

Duka: Na ulicích to vypadá jako v roce 1939 při mobilizaci

Duka: Na ulicích to vypadá jako v roce 1939 při mobilizaci
Zdroj: Mediafax

Společnost je podle kardinála Dominika Duky rozdělena mnoha faktory, vnějšími i vnitřními. Z vnějších faktorů zdůraznil kardinál Duka migraci. Podle něj je vztah národa k uprchlíkům jiný, něž se o něm ve skutečnosti hovoří. Zároveň je třeba si podle něj uvědomit, že již nežijeme v normální prostředí, na ulicích to vypadá jako v roce 1939, kdy byla mobilizace. "Můžeme tedy říci, že nevnímáme současnou migraci jako ohrožení?" ptá se karidnál Duka v rozhovoru s Renatou Kalenskou pro Seznam Zprávy.

Podle kardinála Duky je pohled české společnosti pomluvou, česká společnost podle něj nemůže být protiuprchlická, protože tu žádní uprchlíci nejsou. Většina obyvatelstva ví a zná problematiku neregulované migrace z okolních zemí, ale neexistuje celospolečenský konsenzus.

Migrace podle něj musí být regulovaná, v současné době se staly určité chyby. Kardinál vidí zlepšení v tom, že například Německo změnilo svůj dosavadní postoj a začíná ekonomické migranty vracet.

I přesto podle něj nepanuje normální stav, v ulicích Paříže a Vatikánu to vypadá jako v roce 1939 před začátkem války. "Mám dojem, že Vatikán bude okupován, protože ze všech postraních ulic vidím, že se na mě zaměřují obrněné transportéry a po zuby ozbrojení vojáci a já ani v kardinálském oděvu se nemůžu dostat na kongregaci pro biskupy. Takže si připadám jako migrant," popisuje kardinál Duka.

"Bezpečnostní opatření na Pražském hradě, toto přece není normální stav," uvedl v rozhovoru kardinál Duka.

Rozhovor se také stočil na názor kardinála Duky na postoj prezidenta Miloše Zemana k uprchlické krizi. Podle něj není funkcí hlavy státu uklidňovat a sjednocovat společnost, prezident by měl plnit úkoly dané ústavou.

Související obsah

Podle kardinála nevypracoval oficiální postoj ke krizi, ale pouze komentuje, což není jeho úkol.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz