Zahraničí

Čeští vojáci cvičí v Litvě, vykopali přes kilometr zákopů

Nachodili stovky kilometrů, vykopali tisíce metrů zákopů a strávili stovky hodin v neznámém terénu. Tak se dá shrnout dvouměsíční účast 120 českých vojáků na cvičení v Litvě. Společně s tamní armádou trénují obrannou taktiku proti možné agresi z východu. Ve středu za nimi na inspekci přiletěl český ministr obrany s náčelníkem generálního štábu.

Češi a Litevci nacvičovali taktiku boje o osadu ve vojenském polygonu Pabrade nedaleko hranic s Běloruskem. "Profesionalita českých vojáků, kteří se účastní tohoto cvičení, je z mého pohledu velmi vysoká," hodnotil společné cvičení jeden z litevských vojáků.

Litva se obává ruského vměšování do svých záležitostí, nechce se dočkat stejného scénáře jako nedávno na Krymu. Požádala proto NATO o přítomnost aliančních jednotek na svém území. Jako první zareagovaly země V4.

V rámci cvičení v Litvě trénovali čeští vojáci i hloubení okopů. Vykopali jich zhruba kilometr a půl. "Tady jsou dobré podmínky, tady je hliněný povrch a u nás, když jsme třeba ve výcvikovém středisku ve Vyškově nebo na Libavé, tam je samý šutr," pochvaloval si jeden z českých vojáků.

Generální štáb vyšetřuje i incident, kdy se skupina pěti českých vojáků dožadovala vstupu do nočního klubu. Zpacifikovala je až litevská policie. Výtržníci byli okamžitě převeleni domů. Naši vojáci budou v Litvě působit do 20. března. Potom se vrátí zpátky do České republiky.

Související obsah

České pozemní jednotky ale nejsou v Pobaltí naposledy. V rámci jednotek NATO pod německým velením tam zřejmě začnou působit už příští rok.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz