Zahraničí

V Mosulu udeřily chemické zbraně na civilisty, zuří Červený kříž

V Mosulu udeřily chemické zbraně na civilisty, zuří Červený kříž
Zdroj: Profimedia

Podle Mezinárodního červeného kříže (ICRC) byly v Mosulu použity chemické zbraně. V nemocnici Rozhawa lékaři ošetřují sedm lidí, ti vykazují symptomy, které provází vystavení žíravé látce. Lékaři ICRC poskytli plnou asistenci místnímu lékařskému týmu. Chemické útoky důrazně zakazuje mezinárodní humanitární právo.

"V posledních dvou dnech přijala nemocnice Rozhawa dvě ženy a pět dětí se symptomy, které provází vystavení žíravému chemickému činidlu," uvedl regionální ředitel ICRC pro Střední východ Robert Mardini.

"Užití chemických zbraní je zcela zakázáno mezinárodním humanitárním právem. Velice nás znepokojilo, co naši kolegové viděli a odsuzujeme jakékoliv užití chemických zbraní, jakoukoliv stranou, kdekoliv," dodal Mardini.

Mezi symptomy, které vykazují pacienti v nemocnici Rozhawa, jsou puchýře, zčervenání očí, podráždění pokožky, zvracení a kašel. Lékařské týmy ICRC naučily místní lékaře, jak správně pacienty, kteří byly chemickým činidlům vystaveni, dekontaminovat. ICRC také poskytl speciální léčiva.

Týmy ICRC podle vyjádření úzce spolupracují s místními lékařskými představiteli a Světovou zdravotnickou organizací, aby se připravily na další možné případy, které by se mohly objevit.

Související obsah

Organizace nezveřejnila, která strana konfliktu je za použití chemických zbraní odpovědná. Takzvaný Islámský stát je podle BBC dlouhodobě podezřívaný z přípravy a používání chemických zbraní.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz