Celebrity

Tichý zabiják celebrit má další oběť! Borelióza trápila i tváře Novy

Tichý zabiják celebrit má další oběť! Borelióza trápila i tváře Novy
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Může vypadat jako obyčejná chřipka, když se ale neléčí, její následky mohou být katastrofické. Řeč je o lymské borelióze - nemoci, která se nevyhýbá nikomu a své oběti si vybrala také v řadách známých osobností.

Začíná to červenou skvrnou s bílým středem v místě, kde vás kousnul nakažený hmyz, pak se přidávají horečky, únava či zvracení. V další fázi začínají bolet klouby a může docházet k obrně nervů. Poslední fáze zasahuje mozek, míchu či srdce a může vést až ke smrti. Zdaleka nejhorší jsou ale deprese, které nemoc často doprovázejí. A zatímco u někoho úzkostné stavy pominou, jiného mohou trápit ještě dlouhé roky po vyléčení. Nezřídka se stává, že pacienti končí svůj život sebevraždou.

Naposledy se slovo borelióza začalo skloňovat v souvislosti se smrtí známého českého fotografa Václava Širce. Ten na začátku března spáchal sebevraždu skokem z okna. Bylo mu pouhých 40 let. A ačkoli důvod, proč se rozhodl takto odejít ze světa, není přesně známý, jeho okolí spekuluje právě o zákeřné nemoci. "Dlouho se léčil s boreliózou. Do konce života musel brát léky," svěřil se Blesk.cz zdroj z fotografova okolí.

Podobný případ otřásl Českem loni v létě. Tehdy si vzal život muzikant Přemek Černík, jeden z hlavních organizátorů hudebního festivalu Mighty Sounds. Bylo mu 31 let. Před pěti lety se léčil s lymskou boreliózou, která na něm zanechala následky. Po léčbě antibiotiky měl testy na nemoc negativní, ale symptomy těžké nemoci zůstaly. Podle jeho bratra nakonec Přemek boj s depresemi vzdal.

Související obsah

Borelióza potrápila i další české celebrity

Ke konci loňského roku trápily zdravotní problémy představitelku Vilmy Nyklové z oblíbeného seriálu Ulice Jaroslavu Obermaierovou. A to dokonce natolik, že skončila v nemocnici a musela rušit představení i natáčení. Lékaři herečce diagnostikovali zánět nervu v kombinaci s přechozenou boreliózou.

I další hvězda pořadu televize Nova má se zákeřnou nemocí své zkušenosti. Porotci Jakubu Kohákovi z show Tvoje tvář má známý hlas tvrdili, že jde o dozvuky angíny. Skutečnost ale byla mnohem vážnější. Krevní testy naštěstí odhalily boreliózu včas a Kohák ji úspěšně porazil už v první fázi.

Ani trenérovi Slavoje Houslice z Okresního přeboru Luďkovi Sobotovi se zkušenosti s boreliózou nevyhnuly. Únava a nechuť do života ho trápila tak dlouho, až ho manželka poslala k doktorovi. Skončil pak na měsíc v nemocnici. Dodnes neví, kde boreliózu chytil, neměl totiž ani typické příznaky.

Související obsah

Bolestivé zážitky má za sebou i herec Bolek Polívka. Že s ním není něco v pořádku, si poprvé všiml v roce 2015. Trpěl silnými bolestmi zad a hlavy a na několik měsíců zrušil veškerá představení. I on se dozvěděl diagnózu lymská borelióza. Musel pak tři měsíce docházet do nemocnice na antibiotické kapačky.

S boreliózou bojoval i Oldřich Kaiser, a to hned dvakrát. Napoprvé ale nejspíš nemoc pořádně nedoléčil a loni v listopadu se mluvilo o tom, že se mu vrátila. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu musel zrušit vystoupení Žena za pultem, ve kterém exceluje spolu s Jiřím Lábusem.

Na pokraj sil dostala borelióza také Milana Šteindlera. Tomu doktoři několik let tvrdili, že je zdráv, a okolí ho považovalo za hypochondra. Nakonec se ale ukázalo, že boreliózu skutečně prodělal. Bohužel ji ale přechodil a problémy s klouby má dodnes.

Související obsah

Dlouhé tři roky bojovala s touto nemocí herečka Eva Holubová. Ani ona na svém těle nezpozorovala žádné příznaky. K lékaři ji dostala až únava a bolesti kloubů. Z následků léčby antibiotiky se vzpamatovávala ještě loni na podzim, podle jejích slov to ale už nebylo nic vážného.

Flek na lýtku ignorovala Simona Stašová, po měsíci ale hořce litovala. Začala ji bolet hlava a kolabovala. K lékaři ji dovlekla až maminka Jiřina Bohdalová. Na dva měsíce skončila v nemocnici na neurologii.

Borelióza se nevyhýbá ani sportovcům. Potrápila například bývalého judistu Petra Jákla, fotbalistovi Karlu Poborskému dokonce následkem boreliózy ochrnula polovina obličeje.

Zahraniční celebritou, o které se v souvislosti s touto nemocí mluvilo nejvíc, byla kanadská zpěvačka Avril Lavigne. Prodělali ji ale také třeba herci Alec Baldwin, Ben Stiler, Richard Gere či bývalý americký prezident George W. Bush.

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz