Pokusy

Na pokusech v ČR umírají tisíce zvířat! Mezi nimi i psi a kočky

Na pokusech v ČR umírají tisíce zvířat! Mezi nimi i psi a kočky
Zdroj: Thinkstockphotos

Psi, kočky, opice. Vědci v laboratořích netrápí jen myši a potkany, využívají desítky druhů. Za loňský rok podstoupily pokusy v Česku stovky tisíc zvířat! Co na nich testují nejvíce?

Většina lidí si pod tím pojmem představí laboratorní myši a naklonované ovce. Pokusy se ale provádějí i na psech, kočkách nebo opicích. Jen v Česku takto týrají stovky tisíc zvířat. Vyplývá to ze statistik ministerstva zemědělství.

Loni muselo pokusy podstoupit téměř 230 tisíc zvířat. Nejvíce vědci využívají opravdu myši, potkany a další hlodavce, hned v závěsu jsou ryby a ptáci. V tabulce však najdeme i tisíce králíků, prasat nebo krav a také 155 koní, 645 psů a 238 koček!

Podívejte se, jaká zvířata se k pokusům také využívají:

*V tabulce jsou zahrnuty jen vybrané druhy, proto nemusí celkový počet sedět

Jaké přesně pokusy se na domácích mazlíčcích prováděly, statistiky neudávají. Vědci však na zvířatech testují především ty prostředky, které lidé běžně užívají a mohou být pro ně nebezpečné. Jde o kosmetiku, hnojiva nebo čisticí přípravky. Němé tváře trpí také při vyvíjení nových léků a operačních postupů (tzv. translační a aplikovaný výzkum).

 

Související obsah

Část pokusů pak provádí studenti středních a vysokých škol v hodinách biologie. Ne všechny testy ale musí být pro zvířata bolestivé - učitelé je třeba ukazují ve školkách nebo školách (vyšší vzdělávání), vědci zkoumají jejich reakce na různé podněty (základní výzkum).

 

Všem, kdo chtějí k testování využívat zvířata, musí udělit povolení ministerstvo zemědělství. Přestože existuje čím dál víc alternativních metod, počet pokusů na zvířatech meziročně klesl jen o několik tisíc. Statistiky neuvádějí, kolik zvířat při pokusech zemřelo, ochránci zvířat ale odhadují počet na desítky tisíc ročně.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz