Zahraničí

USA provedly přes 200 jaderných testů, odtajnily první záběry

Spojené státy během 17 let provedly ohromné množství testů nukleárních zbraní, veškeré výbuchy byly pečlivě zaznamenávány. Tyto filmy leží dlouhá léta v zabezpečených trezorech a pomalu hnijí a rozkládají se. Díky Národní laboratoři Lawrence Livermora teď některé z nich spatřují světlo světa.

Mezi roky 1945 a 1962 provedly Spojené státy americké 210 atmosférických testů nukleárních zbraní. Každý výbuch zaznamenávalo několik kamer a vznikly tisíce videí. Přísně tajné záznamy dlouhá léta ležely v zabezpečených trezorech, kde na ně sedal prach.

Horší je, že filmy, na kterých jsou záběry zaznamenány, podléhají času velice rychle a začínají se pomalu rozkládat. Výzkumníci Národní laboratoře Lawrence Livermora (LLNL) se snaží tyto záběry dohledávat, digitalizovat a postupně také odtajňovat.

Zatím se jim podařilo naskenovat kolem 4 200 nahrávek, přibližně 750 nahrávek již bylo odtajněno, knihovna některé testy zveřejnila na svém kanálu na Youtube.

Nyní probíhá závod s časem, protože se filmy pomalu rozkládají a týmu se ještě ani nepodařilo všechny záznamy lokalizovat. "Cítíte ocet, když otevřete obal s filmem, což je podprodukt rozkladu těchto filmů," uvádí vedoucí týmu Greg Spriggs.

Související obsah

Protože technologie od doby, kdy byly záběry pořízeny, výrazně pokročila, poskytují videa ohromně cenné informace, protože je vědci mohou znovu analyzovat a přinést celou řadu nových poznatků. Dříve se každý snímek analyzoval manuálně, nyní probíhá celý proces téměř automaticky.

"Je neuvěřitelné, kolik energie se při výbuchu uvolní. Doufáme, že lidstvo už nikdy nebude muset jadernou zbraň použít. Myslím, že když se nám podaří zachytit historii těchto výbuchů a ukázat, jakou silou tyto zbraně disponují a jakou devastaci mohou způsobit, pak se je možná budou lidé zdráhat použít," popsal Spirggs pocity ze své pětileté snahy o záchranu nesmírně cenných záběrů.

Další záběry můžete najít na youtube kanálu Národní laboratoře Lawrence Livermora.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz