Chrápání

Chrápání jako důležité varování před smrtí: Kdy je důvod se bát?

Chrápání jako důležité varování před smrtí: Kdy je důvod se bát?
Zdroj: Thinkstockphotos

Chrápání pouze neruší ostatní v jejich klidném rozjímání, ale často je také příznakem nejrůznějších chorob. Kromě rýmy a vysokého krevního tlaku může provázet i spánkovou apnoi, se kterou jsou spojena vysoká zdravotní rizika.

V noci tak nenáviděné chrápání není nebezpečné jen proto, že zvuky řezajícího dříví mohou silně dráždit ostatní tak, aby se vás pokusili usměrnit nějakým tím šťouchancem do žeber, ale také proto, že bývá předzvěstí nejrůznějších chorob.

Chrápání obvykle vzniká tak, že vzduch opakovaně naráží v dýchacích cestách na překážku, kterou rozechvěje - může jít o měkké patro nebo třeba o rozšířenou tkáň nosohltanu. Kromě rýmy mohou být spouštěčem také alergie, které uzavírají dýchací cesty, stejně tak kouření nebo obezita. A když k tomu přidáte ještě alkohol, připravujete ostatním hotovou chrápající symfonii.

Související obsah

Bohužel ne vždy je chrápání jen protivné. "Chrápání může být spíše projevem poruchy dýchání ve spánku (spánkové apnoe), zejména pokud je současně přítomen neosvěživý noční spánek s opakovanými zástavami dechu ve spánku a následně spavost v průběhu dne, v jejímž důsledku může narůstat i počet dopravních nehod,“ upozorňuje lékařka Jitka Bušková z Národního ústavu duševního zdraví.

To ale není jediné riziko, které tuto nemoc provází. Zástavy dechu mohou u lidí trvat klidně i desítky vteřin, při čemž dochází k nedostatečnému okysličování orgánů. "Spánková apnoe je spojena rovněž s vysokým kardiovaskulárním rizikem (vzestup krevního tlaku, srdeční arytmie, infarkt myokardu či jiné onemocnění srdce, rovněž patří mezi vyvolávající faktory cévních mozkových příhod),“ dodává Bušková.

Syndrom spánkové apnoe se dá odhalit ve spánkové laboratoři - stejně jako další poruchy spánku. Jako prevence je stěžejní správná životospráva s dostatkem kvalitního spánku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADNÁ SMRT: Kopla do manžela kvůli hlasitému chrápání. Až když rozsvítila, zjistila, že je mrtvý. Co se stalo?

ŽIVOT BEZ SPÁNKU: Tenhle muž už 5 let nespal! Nesmí usnout, protože by ho čekala smrt

Zbavte svého partnera chrápání jednou provždy!
I ženy chrápou, a často! Co s tím?

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz