Etna

Etna ožila, vzduchem létalo kamení! Zranilo turisty i novináře

Výbuch sopky Etny zranil deset lidí. Jsou mezi nimi turisté, vědci i novináři, kteří na svah slavného italského vulkánu vystoupili. Šest z nich museli záchranáři hospitalizovat. Většinou mají poranění hlavy způsobené padajícími kameny, které vymrštila silná exploze.

Hřmění výbuchu a po krátké chvilce déšť kamenů, lávy a prachu. Tak zaznamenal výbuch Etny z mimořádné blízkosti štáb britské televizní stanice BBC. Jeho členové utrpěli četná poranění. Nejčastěji na hlavě od padajících kamenů. Podobně dopadli i vědci a turisté, které výbuch překvapil.

"Byli jsme nahoře se skupinou asi 20 lidí. Uslyšeli jsme malou explozi. Po ní se horká láva setkala se sněhem a obrovský rozdíl teplot způsobil další větší výbuch," popsal průvodce Pippo Mazzaglia.

Etna ožila přede dvěma dny a právě to k ní přilákalo výzkumníky, novináře i zvědavce. Chtěli zjistit co nejvíc o novém zřídlu horké lávy na jihovýchodním svahu. Z něj pomalu vytéká proud horniny, což vytváří neobyčejný zvukový doprovod.

Související obsah

"Přístup na Etnu je omezený. Samotní turisté smějí jen do výšky 2650 metrů nad mořem. Výš už to jde jen s průvodcem. Od 2800 už je vstup zakázaný úplně," dodal Mazzaglia.

A tato pravidla se s novým zřídlem možná změní. Exploze totiž zasáhla turisty už sto výškových metrů pod zakázanou zónou.

mom/Matěj Sviták, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz