Modrý Mauricius

Česko má největší sbírku Mauriciů! Sběratel koupil další dva

Český filatelista koupil za 65 miliónů korun vzácný dopis se dvěma červenými Mauricii. Navíc stejný sběratel už několik měsíců vlastní další dvě legendární známky: červeného a modrého Mauricia z první emise. V České republice je tak největší sbírka těchto vzácných známek na světě. Podle expertů má dokonce vyšší hodnotu než ta v britské královské sbírce.

Pětašedesát milionů korun stála unikátní obálka se známkami, které pocházejí z exotického ostrova Mauritius z roku 1847. Bylo jich vydáno zhruba 500 jedno pencových červených a 500 dvoupencových modrých - tedy těch prvních, ty ještě měly nápis post office, aby byly odlišeny od kolků.

"Když se první objevily, tak to dokonce považovali za nějaký chybotisk nebo dokonce žert, ale později se ukázalo, že to jsou oficiální známky ostrova Mauricius. Jedny z prvních známek na světě," popsal jejich unikátnost znalec v oboru filatelie František Beneš.

Související obsah

Byly to první známky po Velké Británii, které vyšly v její koloniální říši. S původním označením se dochovalo už jen asi 11 modrých a 13 červených. "Všechny jsou v pevných rukách. Za těch asi 150 let, co filatelie trvá, se všechny dostaly buď odkazy nebo přímými nákupy do muzeí a významných institucí nebo britské královské sbírky," vysvětlil František Beneš.

Českému sběrateli se podařila jedinečná koupě obálky se dvěma červenými Mauritii na konci loňského roku ve Švýcarsku. Zaplatil za ni 65 milionů korun. Sběratelskou hodnotu má Bombay cover, tedy dopis, který putoval z Mauritia do Bombaje, unikátní. "Protože to je jediná obálka, na které jsou dvě ty červené známky. Navíc mají široké okraje, což je výjimka, protože všechny mauricijské známky mají okraje těsně zastřižené kolem obrazu," popsal jemné rozdíly znalec František Beneš.

Český filatelista má teď největší sbírku Mauritiů na světě. Pět měsíců před nákupem dvou červených známek koupil také legendárního modrého Mauritia, kterého i s červeným získal podle odhadů za 100 milionů korun. Ve všech ostatních sbírkách je buď jedna známka nanejvýš dvě.

Související obsah

Vzácné sběratelské rarity se veřejnosti představí v srpnu příštího roku na výstavě poštovních známek v Praze.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz