Známky

Nejcennější známky koupil Čech! Dva Mauritie stály až sto milionů

Legendární známky modrý a červený Mauritius koupil Čech! A to i přesto, že se cena odhaduje až na sto milionů korun. Jde o naprostý unikát i proto, že zbývající Mauritie si už prohlédnete jen v muzeu.

Zatím neznámý sběratel koupil v červenci jedny z nejcennějších známek světa. Cena, kterou český investor za červenou a modrou Mauricie Post Office zaplatil, není známá. Filatelisté ji odhadují na miliony dolarů, řečeno v korunách může vyšplhat až na sto milionů.

"Pro českou filatelii je to největší událost všech dob - a nejspíš i do budoucna. Dostává se k nám nejdražší a nejvýznamnější sběratelský předmět, jaký kdy na našem trhu byl či je, napříč všemi obory," nešetřil superlativy znalec filatelie David Kopřiva.

Sběratel z Prahy koupil obě známky v zahraničí. Nešlo přitom o aukci, ale o soukromý obchod. Koupě je významná i proto, že v případě modrého Mauritia jde zřejmě o poslední exemplář v soukromých rukách.

Na ceně přidává unikátní známce také to, že ji ve sbírce má i britská královská rodina. A právě z Británie zřejmě do Čech putují i zakoupené Mauritie. "K poslednímu prodeji došlo na anglické půdě, tak lze předpokládat, že přišla z britské metropole," doplnil Kopřiva.

Související obsah

Největší vzácnost modrého i červeného Mauritia spočívá v tom, že pouze 500 z nich bylo v roce 1847 vydáno s nápisem Post Office (v překladu poštovní úřad). O rok později vznikly obdobné, ty ale měly nápis Post Paid a mají tisícinásobně nižší hodnotu.

Nový majitel obou známek už slíbil, že je vystaví na plánované světové výstavě Praga 2018 v českém hlavním městě. Jeho totožnost ale zatím není a zřejmě ani nebude známá.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte doma staré VHS kazety? Můžete si přijít na neskutečné peníze!

NÁDHERNÉ GESTO! Milionář koupil díla Alfonse Muchy! Podívejte se, co s nimi udělal

epa, TN.cz

K tématu Známky

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz